מצעד צבאי בצפון קוריאה. ארכיון (צילום: רויטרס)
מצעד צבאי בצפון קוריאה. ארכיון | צילום: רויטרס

צפון קוריאה שיגרה אמש (שלישי) איום על קיומה של הפסגה ההיסטורית המתוכננת ביוני הקרוב בסינגפור, בין מנהיג המדינה המסוגרת קים לנשיא ארה"ב טראמפ. האיום פורסם בתגובה לתרגיל צבאי משותף של צבא ארה"ב ודרום קוריאה שנפתח אתמול, אותו כינתה פיונגיאנג "פרובוקציה מכוונת" ודרשה לחדול אותו לאלתר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות המתיחות הגואה בין וושינגטון לפיונגיאנג, ציטטה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית את סגן שר החוץ של המדינה שאמר שארצו תשקול מחדש את הפסגה במידה וארצות הברית תמשיך בדרישה לוויתור מוחלט על תכנית הגרעין. "גורל הפסגה בין צפון קוריאה לארצות הברית, כמו גם ההסכמים הבילטרליים 'יהיו ברורים' אם וושינגטון תדבר על התפרקות מגרעין בנוסח לוב", ציין סגן השר. עוד הוסיף כי טראמפ יוסיף להיות נשיא כושל אם ילך בדרכם של קודמיו.

עוד דווח בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי "ארה"ב צריכה לשקול בזהירות את גורל הפגישה בעקבות הפעולות הצבאיות הפרובוקטיביות והמפריעות עם דרום קוריאה". מדובר בתרגיל אווירי שעומד, כך לדברי צפון קוריאה, בניגוד להבנות אליהן הגיעו שני מנהיגי הקוריאות קים ומון בפגישה שקיימו השניים בחודש שעבר.

קים ומון בפסגה הקודמת (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
מנהיגי הקוריאות בפגישה שטח המפורז | צילום: AP, חדשות

מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה בתגובה כי התרגיל השנתי יימשך כמתוכנן ויסתיים על פי לוח הזמנים שנקבע ב-25 החודש. הנשיא טראמפ אמור לפגוש את שליט צפון קוריאה קים בסינגפור ב-12 ביוני, ולקראת הפגישה מתקיימים בין המדינות מגעים ברמה הדיפלומטית הגבוהה ביותר. בין היתר, נשלח מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לפגישה ישירה עם קים, שלאחריה שב לארה"ב עם שלושה אזרחים אמריקניים שהיו עצורים ושוחררו ע"י פיונגיאנג כמחווה של רצון טוב לקראת הפסגה.

רק ביממה האחרונה פורסם כי לקראת הפסגה החלה פיונגיאנג לפרק תשתיות אתרי גרעין, כחלק מהדרישה של ממשל טראמפ. על פי ניתוח תמונות לוויין שנותחו על ידי מומחים וחוקרים אמריקנים, זוהו בצילומים הריסה נרחבת של מבנים, מסילות רכבת ואפילו עגלות כרייה הפוכות, מהלך המסמל את נכונות המשטר למלא התחייבויות לארה"ב לקראת הפסגה.

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי פיונגיאנג אפילו הזמינה עיתונאים מכל העולם לסקר את סיום פירוק המתקנים, שצפוי לקרות בין ה-23 ל-25 במאי. הדיווח על תחילת ההריסות התקבל בברכה על ידי השכנה מדרום.

קים ג'ונג און. "דברים מעוררים חשש" (צילום: רויטרס, חדשות)
מזכיר המדינה האמריקני פומפאו וקים | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה אמר כי "זה יהיה הצעד הראשון בדרך להתפרקות מלאה מגרעין". אמנם מניתוח תצלום הלווין עולה כי הדיקטטורה המבודדת החלה כבר בפירוק מתקני גרעין, אך עלו מספר קולות שטענו כי מדובר במהלך למראית עין שיאפשר לה להימנע מבדיקות של גורמים בינלאומיים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ברך על החלטת צפון קוריאה בדבר הפסקת הניסויים בגרעין, והוסיף כי הוא מצפה לפגישה עם קים. "צפון קוריאה הסכימה לחדול מהניסויים בגרעין ולסגור אתר ניסויים מרכזי. אלו חדשות מצוינות עבור צפון קוריאה ועבור העולם כולו. התקדמות משמעותית!", כתב בטוויטר.