הסלמה בעימות, דיווח מיוחד מרחובותיה של טורקיה: עשור לאחר מבצע "עופרת יצוקה" ו-8 שנים לאחר משט המאווי מרמרה, נראה שישראל וטורקיה הופכות מידידות למדינות כמעט אויבות. על רקע המשבר המדיני ההולך ומחריף בין ירושלים ואנקרה וגירוש הדיפלומטים, היום (שישי) תיערך באיסטנבול עצרת ענק נגד ישראל במחאה על האירועים האחרונים ביוזמתו של הנשיא ארדואן. חבר בהנהגת ה-IHH, הארגון האסלאמי שיזם את משט המרמרה, בריאיון בלעדי: "קורא לעולם לנתק קשרים עם ישראל ויבודדו אותה לחלוטין".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני שנתיים בנה הנשיא הטורקי את "יניקפי" מתחם הפגנות ענק בלב איסטנבול, ולשם צפויים להגיע טורקים רבים להפגנה אנטי-ישראלית גדולה במיוחד. הצפי הוא שיגיעו לעצרת יותר מ-100 אלף בני אדם, ועל פי חלק מההערכות המספר אפילו כפול. מנהיגים מוסלמים בולטים הוזמנו גם הם. במקום כבר פועלים מנופים רבים שתולים דגלים רבים של טורקיה בליווי קריאות לעם הטורקי להגיע למקום ולמחות על המדיניות הישראלית, ולמען ירושלים.

רחבת הטקסים בה תיערך ההפגנה (צילום: החדשות)
רחבת הטקסים בה תיערך ההפגנה | צילום: החדשות

"ישראל טרוריסטית, שאלוהים יעזור לעזה"

בעצרת ארדואן צפוי לנאום אל מול הקהל המשולהב, והוא גם קורא לבכירי הקואליציה לבוא ולהפגין "אחדות" למען ירושלים. בינתיים, השנאה מחלחלת גם לרחובות: "ישראל היא מדינת טרור, שאלוהים יעזור לאחים המוסלמים שם (בעזה)", סיפר תושב איסטנבול ששיבח את פעולותיו של הנשיא ארדואן. אחר הוסיף ש"תקולל ישראל. הם ביצעו רצח עם אחי, אתה לא מבין? הם הורגים את המוסלמים - גם לנו חבל, וגם להם חבל". 

כרזות שנתלו לרגל "יום הנכבה" (צילום: החדשות)
כרזות שנתלו לרגל "יום הנכבה" | צילום: החדשות

"יום הנכבה" הפלסטיני עולה לכותרות בטורקיה כולה וברחובות ניתן לראות כרזות רבות בגנותה של ישראל. נקודת המפנה ביחסים הייתה ב-2010, לאחר משט המאווי מרמרה שמי שהפעיל אותה והוביל אותה היה ארגון ה-IHH, שהוכרז על ידי ישראל ומדינות נוספות כעל ארגון טרור אסלאמי.

בכיר ב-IHH: ארדואן חייב לנתק היחסים עם ישראל

בריאיון ל"החדשות", הצדיק עיזת שאהין, אחד מחברי ההנהלה של בארגון האנטי-ישראלי שמפעיל לחץ על ארדואן, את המחאות האלימות בגבול הרצועה השבוע. "הם נאבקים להגן על האדמות שלהם, אדמות שנכבשו על ידי ישראל", אמר. "אני מאמין שישראל חייבת לעזוב את כל האדמות שנכבשו בניגוד לחוק ב-70 השנים האחרונות, אפילו יותר. זו לא הארץ שלהם, זו לא מדינה חוקית לפחות".

"לבודד את ישראל". שאהין (צילום: החדשות)
"לבודד את ישראל". שאהין | צילום: החדשות

באשר לעתיד היחסים עם טורקיה, אמר הבכיר כי הנשיא ארדואן "חייב" לנתק את הקשרים עם ישראל "ולא רק ארדואן, אני מקווה שכל המדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי וכל המדינות העצמאיות ברחבי העולם ינתקו את קשריהן עם ישראל ויבודדו את ישראל לחלוטין". כעת נשואות העיניים ל"ינקיפי" לעוד מפגן כוח גדול אנטי-ישראלי, בלב לבה של מי שהייתה ידידתנו הקרובה, עד לפני כמה שנים.