ביקורת חריפה מבית לאחר ביטול המשחק (צילום: צילום מסך מתוך אתר "קלארין")
ביקורת חריפה מבית לאחר ביטול המשחק | צילום: צילום מסך מתוך אתר "קלארין"

הדיווח על ביטול המשחק של ארגנטינה בישראל כובשת את הכותרות גם בארגנטינה - אך לא מתקבלת בתמימות דעים. מיגל ויניצקי, עיתונאי ארגנטיני בכיר, פרסם הבוקר (רביעי) טור זועם בעיתון הנפוץ Clarin ומתח ביקורת על הצביעות שבהתנהלות הנבחרת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"תבטלו את ההשתתפות במונדיאל", כתב ויניצקי, "כדי להיות עקביים הנבחרת הלאומית לא תשחק ברוסיה, כי מהקרמלין הוחלט על הפלישות הצבאיות בסוריה בשיתוף עם העריץ בשאר אל-אסד שגרם למותם של מאות אלפי אזרחי המדינה".

העיתונאי הוסיף: "גם אנחנו לא צריכים לשחק נגד איסלנד, כי הכוחות של אותה מדינה יצרו את הבריתות שפלשו לעיראק ואפגניסטן בדם ובאש. גם לא נגד ניגריה במחאה על הזוועות שבוצעו על ידי קבוצת הטרור בוקו הראם כלפי אלפי קורבנות, בעיקר נשים".

נבחרת ארגנטינה (צילום: רויטרס)
נבחרת ארגנטינה באימון | צילום: רויטרס

"כמובן, עלינו להימנע מקרואטיה, בסולידריות עם הסרבים שאינם מאשרים את האכזריות הקרואטית במלחמה שהתעמתה איתם והרגו כל כך הרבה"‎, הוסיף בעוקצנות. "יש להזהיר כי לא נשחק נגד ספרד, על המובלעות הקולוניאליות בסאוטה ומלייה, על השערים החשמליים באתרים אלה אשר הורגים מהגרים".

לדבריו, על ארגנטינה לסרב לשחק נגד צרפת בשל "המדיניות ההיסטורית הקולוניאליסטית שלה וגם לא נגד סעודיה בגלל הדיכוי במדינה הזאת נגד נשים או נגד ברזיל אשר כלאה את 'לולה' ועל העבר שלה - כמו העבדות - ובהתחשב באפליה שעדיין קיימת".

"בואו לא נשחק עם אף אחד, גם עם עצמנו", סיכם בלעג, "כי אנחנו לא יכולים אפילו להתמודד עם מקרים של שחיתות אצלנו. אנחנו יכולים לבטל את הכדורגל, להיות משואה מוסרית, ולהרים את הגביע העולמי של צביעות אוניברסלית".

ההפגנות נגד נבחרת ארגנטינה (צילום: רויטרס, חדשות)
המחאה נגד קיום המשחק בישראל | צילום: רויטרס, חדשות

הדיווחים במדינה מצביעים על שתי סיבות לאי הגעת הנבחרת לישראל: הלחץ הפוליטי שהופעל על הנבחרת הארגנטינית מצד ארגונים פלסטינים ובני בריתם שלא להגיע ולשחק נגד הנבחרת הישראלית בירושלים, אבל גם חוסר הרצון של השחקנים והנבחרת לטוס לישראל ולאחר מכן לחזור לאירופה. בתחנת הרדיו היהודית בארגנטינה הדגישו שגם פגישה עם האפיפיור לפני המשחק בוטלה בעקבות חוסר הנכונות של השחקנים "להתרוצץ" לפני המונדיאל.

התקשורת הארגנטינית מזכירה את האפשרות של קיום משחק בין הנבחרות בברצלונה, אבל לא מפרטת האם מדובר בהצעה רצינית. גם השיחה בין נתניהו לנשיא מאקרי, שלא הביאה לפתרון, עלתה לכותרות. בעיתון "קלרין" סופר כיצד המחאה נגד נסיעת ארגנטינה לישראל תפסה תאוצה: ההפגנה החלה ב-10 פעילים שהתמקמו ליד מחנה האימונים של הנבחרת, החזיקו שלטים וקראו "מסי אל תלך".

המוחים לבשו חולצות של מספר 10 הארגנטיני עם כתמי דם: "אם תשחקו נגדם, אתם מסייעים לכבס את פשעי הכיבוש הישראלי", טענו אוהדיו של מסי שביקשו לבטל את הביקור בישראל. "אל תשחקו בישראל" היה המסר העיקרי של המפגינים: "אנו מבקשים מלאו מסי ומארגנטינה לא לקחת חלק במשחק שמופעל על ידי שלטון האפרטהייד. במשחק הזה ייעשה שימוש על ידי ישראל כדי לכסות את טבח נגד העם הפלסטיני, כדי לאשר מחדש את ירושלים כבירה שלהם, בניגוד לחוק הבינלאומי".