קים ג'ונג און עם חיילים, ארכיון (צילום: רוייטרס)
קים ג'ונג און עם חיילים, ארכיון | צילום: רוייטרס

צפון קוריאה הכריזה הלילה (שישי) כי תשהה את הניסויים הגרעיניים והבליסטיים שלה לאלתר, ותנטוש את אתר הניסוי הגרעיני בצפון המדינה, במטרה "לקדם שגשוג כלכלי ושלום בחצי האי". קים ג'ונג און: "אין צורך בניסויים, הצלחנו לייצר את הנשק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנהיג המדינה, קים ג'ונג און, אמר בהודעה הרשמית שהתפרסמה בסוכנות הידיעות של המדינה, כי מדינתו לא זקוקה עוד לניסויים בטילים ארוכי טווח ובגרעין, משום שניסויי העבר אישרו כי הצליחו לייצר נשק כזה. "אתר הניסויים בצפון המדינה סיים את תפקידו", הוסיף.

ההודעה מגיעה יממה לפני שהמנהיג הצפון קוריאני צפוי לפגוש את נשיא דרום קוריאה בכפר הנמצא באזור המפורז בין שתי המדינות. השניים צפויים לקחת חלק במפגש פסגה ייחודי שנועד לפתור את הבעייה הגרעינית. ההחלטה על הפסקת הניסויים התקבלה בישיבה של הוועד המרכזי של המפלגה השלטת בצפון קוריאה, שהתכנסה לדון ב"צעד חדש" במדיניות.

שיגור טיל בצפון קוריאה, ארכיון (צילום: רויטרס)
שיגור טיל בצפון קוריאה, ארכיון | צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ברך על החלטת צפון קוריאה בדבר הפסקת הניסויים בגרעין, והוסיף כי הוא מצפה לפגישה עם קים. "צפון קוריאה הסכימה לחדול מהניסויים בגרעין ולסגור אתר ניסויים מרכזי. אלו חדשות מצוינות עבור צפון קוריאה ועבור העולם כולו. התקדמות משמעותית!", כתב בטוויטר.

שר ההגנה היפני אמר כי זה לא הזמן להקל את הלחץ על צפון קוריאה. יפן מאז ומעולם דבקה במדיניות של לחץ מקסימלי על המדינה המבודדת, כדרך לדחוק בה לנטוש את תכנית הגרעין.

"ההחלטה של צפון קוריאה לסגור את אתר הניסוי הגרעיני היא התקדמות משמעותית לפירוק מגרעין של חצי האי הקוריאני", נכתב באתר הנשיאותי של דרום קוריאה. "הצעד גם יתרום ליצירת אווירה חיובית בפגישה הצפויה בין מנהיגי המדינות, ובפגישה של קים ג'ונג און ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ", נכתב.

פיונגיאנג ביצעה התקדמות טכנולוגית מואצת בתכנית הגרעין תחת שלטונו של קים, תוך שהיא נתונה לסנקציות הולכות ומחמירות מצד מועצת הביטחון של האו"ם, ארה"ב, האיחוד האירופי, דרום קוריאה ומדינות נוספות. בשנה החולפת ביצעה צפון קוריאה את הניסוי הגרעיני השישי, והעצמתי ביותר שלה עד כה. בנוסף, ביצעה ניסויים בטילים בליסטיים המסוגלים לפגוע באדמת ארצות הברית.