טראמפ פוטין תקיפה ארה"ב (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיאים פוטין וטראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

יממה לאחר המתקפה של הקואליציה המערבית בסוריה, רוסיה מנסה להוריד את גובה הלהבות. סגן שר החוץ הסורי אמר כי חרף המתיחות עם המערב, "ערוצי התקשורת של מוסקבה עם וושינגטון נותרו פתוחים", כך דווח היום (ראשון) בסוכנות הידיעות הרוסית טאסס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח היום הטלפון עם המנהיג האירני העליון האיתוללה חימנאי. שני המנהיגים שוחחו על המתקפה בסוריה וסיכמו כי מתקפה נוספת של המערב תוביל ל"כאוס" ביחסים הבינלאומיים ותקשה עוד יותר על השגת הפתרון הפוליטי בסוריה.

מנגד, שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה כי החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה יישארו במדינה "עד שהמטרות של ארה"ב יושגו". בריאיון לרשת פוקס ניוז ציינה היילי את שלוש המטרות של ארה"ב: לוודא שלא יהיה שימוש נוסף בנשק כימי בסוריה, להביס ארגון הטרור דאע"ש ולהשקיף את הפעילות של אירן בנעשה באזור.

את הדברים אמרה היילי שעה קלה לאחר שסגן שר החוץ הרוסי הבהיר ארצו תעשה את "כל המאמצים האפשריים" כדי לשפר את היחסים עם המערב. עם זאת למרות המסר המפויס יחסית, הבכיר הרוסי שיגר עקיצה לעבר ארצות הברית ואמר, בדומה לנשיא טראמפ, כי גם לארצו יש קו אדום אותו היא אוכפת.

באשר למצב בסוריה ולטבח הכימי שביצע אסד, טען סגן השר כי המשטר הסורי השמיד את כל המאגר שהיה ברשותו במסגרת ההחלטה שהתקבלה עוד בשנת 2014 והוסיף כי יהיה קושי להגיע להסכם פוליטי בדבר עתידה של סוריה באופן שיהיה מקובל על כל הצדדים. 

אמש התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בעקבות דרישת רוסיה. הרוסים העלו הצעת החלטה הקוראת לגנות את "התוקפנות נגד סוריה מצד ארה"ב ובנות בריתה תוך הפרה של אמנת האו"ם", אך היא נדחתה. השגרירה היילי תקפה את מוסקבה והבהירה: "אם אסד יעז להשתמש שוב בגז נגד אזרחים, ארה"ב מוכנה לפעולה".

השגריר הרוסי באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הם תקפו בסוריה ללא מנדט מהאו"ם תוך חריגה מהחוקים הבינלאומיים ואמנת האו"ם. כפי שקרה בשנה שעברה, אז ארה"ב תקפה תחת אמתלה לתקיפה כימית, גם הפעם לא נמצאו ראיות לקיומה של מתקפה כימית".

_OBJ

הוא ציין שהארגון הבינלאומי למניעת הפצה של נשק כימי שיגר משלחת לסוריה, אך מעצמות המערב לא המתינו לתוצאות הבדיקה. "רוסיה מגנה את המתקפה בכל תוקף, היא מהווה צעד של תוקפנות נגד מדינה ריבונית", אמר והזהיר: "ההסלמה הנוכחית בסוריה מאיימת על כל היחסים הבינלאומיים".

היילי השיבה לדברים במתקפה חריפה על מוסקבה והגיבוי שהיא מעניקה למשטר אסד. "בריטניה, ארה"ב וצרפת פעלו לא כנקמה, לא כעונש, לא כמצג של עוצמה, אלא כדי להרתיע מפני שימוש עתידי בנשק כימי", אמרה.

היילי סיכמה את דבריה באזהרה תקיפה לעבר אסד והרוסים: "המסר שלנו ברור - הממשל האמריקני לא יאפשר למשטר אסד להשתמש בנשק כימי. אם המשטר הסורי ישתמש שוב בגז הרעיל הזה, שיהיה ברור, ארה"ב מוכנה לפעולה. כשהנשיא שלנו מציב קו אדום, הנשיא שלנו פועל לפי הקו האדום. "אנו מוכנים לעמוד בלחץ, אם סוריה תהיה מספיק טיפשה כדי לבחון את הרצון שלנו".