מהתיר מוחמד ראש ממשלת מלזיה (צילום: רויטרס, חדשות)
מהתיר מוחמד חוגג ניצחון, אמש | צילום: רויטרס, חדשות

המנהיג המבוגר בעולם צפוי להיכנס לתפקיד אחרי שרשם ניצחון סוחף ומפתיע אמש (רביעי) בבחירות לראשות הממשלה במלזיה. בחירתו של מהתיר מוחמד בן ה-92 מביאה לסיומן שישה עשורים של הנהגת מפלגת שלטון הנוכחית, בראשה עמד בעבר, לאחר שזו הוכתמה בשל סדרת פרשיות שחיתות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם חזרתו החגיגית לצמרת הפוליטיקה המלזית, אחרי שכיהן בתפקיד ראש הממשלה בשנים 1981-2003, מוחמד התחייב להקים קואליציה חדשה ולכונן מחדש את שלטון החוק. מוחמד הביס בקלפי את ראש הממשלה המכהן ובן טיפוחו, נג'יב רזאק, וכעת מינויו ממתין לאישורו של המלך מוחמד ה-5, המנהיג החוקתי במדינה המזרח-אסייתית.

"היום בשעה 17:00 (12:00 שעון ישראל), יהיה לנו ראש ממשלה חדש", אמר מוחמד במסיבת עיתונאים לאחר ההודעה על ניצחונו בבחירות. זמן קצר לאחר אותו דד-ליין מכוניתו נצפתה עוברת דרך שערי הארמון המלכותי. עם זאת, טרם ידוע אם מוחמד הושבע.

בנאום ההפסד שלו התייחס רזאק למערכת הבחירות המלוכלכת בסופה מפלגת השלטון "ברסיאן נשיונל", ששלטה במדינה מאז שהוכרזה עצמאותה ב-1964, איבדה 54 מתוך 133 המושבים שלה בפרלמנט, לעומת 121 מושבים בהן זכתה מפלגתו של מוחמד.

"אני מקבל את רצון העם", אמר ראש הממשלה המודח. "מכיוון שאף מפלגה לא השיגה רוב פשוט, המלך יחליט מי יתמנה לראש הממשלה. מפלגת ברסיאן נשיונל תתמוך בהחלטת המלך".