לא יגיע לאירלנד. טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
נחיתת טראמפ בסינגפור | צילום: רויטרס, חדשות

עוד פחות מיום זה יקרה: העולם כולו יעצור את נשימתו בזמן שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יהפוך מחר (שלישי, בסביבות השעה 04:00 שעון ישראל) לנשיא האמריקני הראשון שנפגש עם רודן צפון קוריאה. גם קים ג'ונג און יצליח במישור בו אביו וסבו נכשלו - מפגש פסגה עם הנשיא של המעצמה החזקה בעולם. טראמפ צייץ לפנות בוקר על הגעתו לסינגפור, שם תתקיים הפסגה, וכתב: "נפלא להיות כאן, ההתרגשות באוויר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם הגעתו של נשיא ארה"ב טראמפ לסינגפור, לאחר שסיים עם טעם חמוץ את מפגש ה-G7 בקנדה, פרסם בחשבון הטוויטר שלו שלל ציוצים הנוגעים בדיונים על הסכמי הסחר העולמיים והוסיף כי הוא נרגש לקראת הפסגה. גם קים ג'ונג און כבר הגיע לסינגפור, היעד הרחוק ביותר שאליו יצא המנהיג ממדינתו מאז 2011.

קים בפגישה עם ראש ממשלת סינגפור (צילום: עמוד הטוויטר של ויויאן בלקרישנאן, חדשות)
מנהיג צפון קוריאה עם הגעתו לסינגפור | צילום: עמוד הטוויטר של ויויאן בלקרישנאן, חדשות

"המנהיגים ידונו בבניית מנגנון קבוע ועמיד לשמירה על השלום בחצי האי הקוריאני, פירוז חצי האי מנשק גרעיני וכל יתר הנושאים הקשורים", כך מסרה סוכנות הידיעות המרכזית של פיונגיאנג. כבר אתמול נפגש קים עם ראש הממשלה של סינגפור בפגישה מחויכת והודה לו על שהסכים לארח את הפסגה במדינה. "העולם כולו צופה בנו כעת לקראת המאורע ההיסטורי. אני רוצה להודות לך על שהסכמת לארח אותנו", אמר קים בפגישה בעזרת מתרגם.

היום ייפגש ראש הממשלה עם הנשיא טראמפ וגם איתו ידון בפרטי הפגישה ההיסטורית. עם הגעתו של טראמפ לסינגפור נתן הנשיא הצהרה קצרה ולפיה יש לו "תחושות טובות" לקראת הפסגה שתתקיים במלון "קאפלה" באי הנופש סנטוסה.

בסוכנות הידיעות הרשמית של דרום קוריאה דווח הבוקר כי בכירים בממשל של סיאול נפגשים בשעות אלו עם אנשי ממשל טראמפ במלון "ריץ קרלטון" היוקרתי בסינגפור בשיחות אחרונות לפני הפסגה כדי לא להשאיר דבר לגורל. הצוותים יושבים כדי לנסות לתאם את מה שניתן ומאמצים אלו נערכים על מנת ליצור טיוטת הסכם שתוצג למנהיגי שתי המדינות. בתוך כך גם נערכים מפגשים בין בכירים בממשלו של קים עם אנשי דרום קוריאה במלון בו תתרחש הפגישה. בצפון קוריאה נחשפו לעובדה שהמנהיג הגדול יצא מפיונגיאנג והגיע לסינגפור.

הנשיא האמריקני ומנהיג המדינה המבודדת כבר נמצאים במרחק של פחות מקילומטר זה מזה בהכנות אחרונות לפגישה ההיסטורית שאמורה להכריע אם יתחיל תהליך אמיתי של פיוס, ויותר חשוב - פירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני. יותר מ-2,500 עיתונאים מרחבי העולם צפויים להגיע לסינגפור כדי לסקר את הפסגה ההיסטורית. הרבה עליות וירידות נרשמו בדרך לפסגה, אבל עכשיו כבר אין דרך לבטל מבלי להסתכן בהשפלה גדולה.

האי סנטוסה בו ייפגשו טראמפ וקים (צילום: רויטרס‎, חדשות)
האי סנטוסה בו ייפגשו טראמפ וקים | צילום: רויטרס‎, חדשות

כששני המנהיגים הבלתי צפויים ייפגשו בסנטוסה, אי של אתרי נופש מול חופי נמל סינגפור, תירשם היסטוריה. אויבים מרים מאז מלחמת קוריאה (1950-53), מנהיגי צפון קוריאה וארה"ב מעולם לא נפגשו או אפילו שוחחו בטלפון. מבחינת קים זו הפעם ראשונה שהוא טס ליעד מרוחק מאז שנבחר ב-2011 להמשיך את השושלת של סבו ואביו, למעט ביקורים בסין ובדרום קוריאה.

היממה הקרובה תהיה רגועה מבחינת שני המנהיגים והיא נועדה לאפשר להם להפעיל יועצים ומומחים כדי לנסות לגבש הסכמים מקדימים לפסגה שכמוה מעולם לא היה. רגע לפני שטראמפ וקים נכנסים לחדר הישיבות, כדאי לבחון מה ייחשב כהישג בעיני כל אחד מהצדדים.