בלאק קיוב, חברה לריגול עסקי (צילום: החדשות)
ארכיון | צילום: החדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שכר את חברת המודיעין העסקי הישראלית "בלאק קיוב" נגד הנשיא האמריקני לשעבר ברק אובמה – כך עולה מתחקיר שפרסמה הרשת האמריקנית NBC. חברת הריגול הישראלית, כך עלה מהתחקיר, שלחה מתחזים לאסוף חומרים על היועצים הבכירים של הנשיא לשעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי התחקיר, החברה שלחה מתחזים על מנת להפליל את בן רודס וקולין קאל, שהיו מעורבים בהכנת הטיוטה להסכם הגרעין עם אירן, במטרה לפגוע באמינותם ועל ידי כך להכשיל את ההסכם. המתחזים חיפשו עדויות להתנהגות עבריינית של היועצים – עדויות לעבירות כלכליות או עבירות מין.

משיחות עם מקורות פנימיים בתוך החברה עלה בתחקיר כי העבודה הפוליטית של החברה חפפה פעמים רבות לאינטרסים המדיניים של ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו היה ממתנגדיו הקולניים של הסכם הגרעין עם אירן, למשל.

אובמה וטראמפ, ארכיון (צילום: רויטרס)
אובמה וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס

לדברי עובד לשעבר בחברה ששוחח עם הרשת האמריקנית, "בחברה לעולם לא היו פועלים נגד האינטרסים הישראליים". הוא אף הגדיר את החברה כ"כמעט זרוע פרטית של המוסד". המקור אף הבהיר כי אין כמעט כל סיכוי כי בממשלה בישראל ובגופי המודיעין לא היו מודעים לפעולות החברה נגד ההסכם עם אירן.

בחברה הגיבו לתחקיר הרשת האמריקנית וטענו כי אין להם כל קשר להסכם הגרעין עם אירן. "כל מי שטוען אחרת או טוען כי בלאק קיוב עוקבת אחר בכירים אמריקנים מטעה את קוראיו וצופיו", אמרו בחברה. "למרבה המזל המוסד וה-CIA מסוגלים להתמודד עם ההסכם ועם עניינים נוספים הנוגעים לביטחון לאומי ללא כל צורך להסתמך על בלאק קיוב. בחברה פועלים תמיד בהתאם לחוק בכל מקום בו היא נמצאת".