בירך על כיבוש א-רקה. טראמפ (צילום: רויטרס)
בכירים בבית הלבן: "לא להכיר בי-ם כבירת י | צילום: רויטרס

על רקע הסערה סביב תקרית הכותל ולאחר ההתנערות הרשמית של הבית הלבן מההערה של חבר המשלחת האמריקני כי הכותל המערבי הוא חלק מהגדה המערבית, בכירים אמריקנים ממחלקת המדינה וקהילת המודיעין מפצירים בבית הלבן שלא להכיר בירושלים כבירת ישראל, כך דווח היום (שלישי) ברשת CNN. לטענת הגורמים הכרה כזו תזיק לתהליך השלום ותביא עמה סיכונים אזוריים אחרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפנייה של הגורמים מגיעה בעקבות ההתלבטות של הנשיא טראמפ לשנות את מדיניות ארצות הברית בנוגע לירושלים והעברת השגרירות לעיר. האזהרות שמגיעות מהבכירים האמריקנים מצטרפות לעצות שקיבל טראמפ ממדינות המפרץ ומגורמים רשמיים בעולם הערבי.

שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום: Krokodyl)
שגרירות ארה"ב בתל אביב | צילום: Krokodyl

למרות האזהרות, חלק מיועציו הבכירים של הנשיא ייעצו לו לעמוד בהבטחתו, להכיר בירושלים כבירתה של מדינת ישראל ולהצהיר על העברת השגרירות כבר בביקורו בשבוע הבא בישראל.

במהלך הבחירות לנשיאות, טראמפ הבטיח כי יעביר את השגרירות לירושלים ומיד לאחר בחירתו אמר בריאיון כשנשאל הנושא כי הוא "לא מפר את הבטחותיו". מאז הצהרותיו, מנהיגים ערביים, בהם מלך ירדן עבדאללה הפצירו בו שלא לעשות את המבלך והזהירו שהדבר יפגע בתהליך השלום עם הפלסטינים.

אתמול פורסם בחדשות 2 כי חבר המשלחת האמריקנית אמר כי הכותל המערבי הוא חלק מהגדה המערבית, בישראל העבירו הערב מחאה באופן רשמי לממשל האמריקני, שהתנער מהאמירה.

זמן קצר לאחר הפרסום הערב, הגיב דובר הבית הלבן שון ספייסר ואמר כי הדברים אינם משקפים את עמדת הממשל האמריקני. "ההערה על הכותל המערבי לא אושרה והיא לא מייצגת את עמדת ארה"ב ובוודאי שלא את עמדת הנשיא טראמפ", אמר ספייסר.

לחדשות 2 נודע כי מי שעוררו את הסערה, הם דויד ברס מהקונסוליה האמריקנית ועובד השגרירות ג'ונתן שרייר. בישראל מחו הן על תוכן הדברים שנאמרו, והן על הטון שבו נאמרו והפגנת הזלזול, לדבריהם, מצד הפקידים האמריקניים.