אקילוב, כפי שתועד במצלמות האבטחה (צילום: sky news)
אקילוב, כפי שתועד במצלמות האבטחה | צילום: sky news

ימים ספורים לאחר פיגוע הדריסה בשטוקהולם, בו נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו 15, התייצב היום (שלישי) לראשונה בבית המשפט החשוד המרכזי- רחמט אקילוב, בן 39 מאוזבקיסטן. בבית המשפט אמר אקילוב, באמצעות עורך דינו, כי הוא מודה ש"ביצע מעשה טרור" על אדמת שוודיה. הרשויות מבקשות כמובן להאריך את מעצרו של האיש שנעצר זמן קצר לאחר הפיגוע, ולפי הדיווחים במדינה הזדהה עם עמדות דאע"ש ואף נשבע לארגון אמונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"עמדתו בנושא האישומים היא שהוא מודה במעשה טרור ומבין שהוא ייעצר בשל כך", אמר עורך דינו יוהאן אריקסון במהלך הדיון. בתקשורת המקומית דווח כי אקילוב ביקש שעורך הדין שמונה לו יוחלף על ידי "מוסלמי שיעי" אך בקשתו נדחתה. התביעה המקומית ביקש להאריך את מעצרו של החשוד. "מדובר בעילה סבירה למעשה טרור שהסתיים ברצל", נמסר מטעם התביעה בשטוקהולם.

המניע לדריסה עדין לא ברור, אך לדברי משטרת שוודיה הם "משוכנעים" שאקילוב הוא אכן המחבל. לדברי החוקרים, הקשר בין החשוד לבין פיגוע הדריסה "התהדק" - ועל כן הם משוכנעים שהוא אחראי לפיגוע. עם זאת, המשטרה הדגישה כי ייתכן שישנם חשודים נוספים שמעורבים בפיגוע: "אין דבר שמצביע על כך שמדובר באיש הלא נכון - החשדות התבססו אך איננו יכולים לפסול אפשרות שאנשים נוספים מעורבים".

זירת הפיגוע, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס

"הוא לא היה תחת חקירה ביטחונית נוכחית, אבל הוא היה מוכר לנו - הוא נכנס למערכת שלנו בעבר", אמר אנדרס ת'ורנברג, ראש "סאפו" - משטרת הביטחון. עוד אמרו החוקרים כי "מתקן" כלשהו נמצא ברכב, אך לא מסרו האם - כפי שדווח בימים האחרונים- מדובר במטען שהכיל חומר נפץ.

"מצאנו משהו במשאית, בכיסא הנהג, מכשיר טכני שלא אמור להיות שם", אמר מפקד המשטרה דן אליאסון. "אני לא יוכל לומר בשלב זה אם מדובר בפצצה או בחומר דליק כלשהו - אנחנו מחכים לניתוח טכני".