עדותו הדרמטית של ראש ה-FBI: ג'יימס קומי התייצב הערב (חמישי) בפני ועדת המודיעין של הסנאט בארה"ב כדי למסור את עדותו בנוגע לחקירת המעורבות של רוסיה בבחירות והתערבותו האפשרית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בחקירה. אמש פורסמה באתר הסנאט הצהרתו הפותחת של קומי, בה הוא מעלה טענות קשות נגד טראמפ, אך גם מאשש את גרסתו לפיה טראמפ לא היה חשוד בפרשת המעורבות הרוסית לפני כחצי שנה. בעדות היום, תחת שבועה, טען קומי כי "ממשל טראמפ שיקר לגביי ולגבי ה-FBI". לאחר הדיון הפומבי, המשיך קומי למסור פרטים על החקירה בדיון סגור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הופתעתי מהפיטורים שלי, זה בלבל אותי לשמוע מאמצעי התקשורת על פיטוריי, ועל כך שנבעו מהטיפול בחקירת קשרי רוסיה-ארה"ב", אמר קומי בתחילת דבריו. "אני רוצה להעביר מסר: ה-FBI הוא חזק, ותמיד יהיה עצמאי". בשלב מאוחר יותר של עדותו, אמר קומי כי "פוטרתי כדי לשנות את אופן ניהול החקירה בנוגע לרוסיה".

קומי הסביר בעדות כי הבולשת החלה לחקור את מתקפות הסייבר של גורמים ברוסיה נגד "מאות ישויות", כפי שהגדיר זאת, כדי לנסות להשפיע על מערכת הבחירות, כבר לקראת סוף שנת 2015. כשנשאל האם טראמפ ניסה להפסיק את חקירת חלקה של רוסיה בהתערבות בקמפיין הבחירות, ענה קומי כי "למיטב ידיעתי זה לא קרה".

על השיחה שניהל קומי עם טראמפ אודות מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי שפוטר, אמר קומי כי "איני יכול לקבוע האם הנשיא ניסה לשבש את החקירה, אך השיחה איתו הייתה מטרידה מאוד". מאוחר יותר הסביר כי "במילותיו, טראמפ לא הורה לי להפסיק את החקירה נגד פלין, אך הבנתי ממה שאמר כי זה מה שהוא מבקש ממני לעשות". קומי ציין כי "הייתי בשוק מהשיחה שניהלתי עם טראמפ אודות פלין בחדר הסגלגל", וכי עמיתיו בארגון היו מזועזעים באותה מידה מבקשתו של טראמפ בנוגע לחקירת פלין.

בהמשך נשאל קומי מדוע חש את הצורך לתעד את השיחות שניהל עם טראמפ, וענה כי "חששתי שהוא עלול לשקר בקשר אליהן. ידעתי שיבוא היום שבו אזדקק לתיעוד כדי להגן על עצמי". הוא אף הוסיף כי לא חש צורך לתעד שיחות עם מנהיגים אחרים.

קומי חזר בעדותו על חלק מהדברים שנחשפו כבר אתמול, ביניהם ארוחת הערב שלו ושל הנשיא טראמפ, בה "הרגשתי שהוא מנסה לבנות מערכת יחסים הבנויה על נאמנות שלי בתמורה לכך שהוא ייתן לי להשאר בארגון", כך לדבריו.

בשעה שקומי נתן את עדותו, הגיבה דוברת הבית הלבן שרה האקבי לחלק מהדברים שנאמרו. כשנשאלה האם הדברים שנאמרים בחדר הסגלגל מוקלטים, ענתה שאינה יודעת. היא אף טענה כי "טראמפ אינו שקרן", וכי "לא התרחש שום דבר בלתי יאה בשיחות של טרמאפ עם קומי". טראמפ עצמו אמר לתומכיו בשעת העדות כי "אנחנו תחת מצור אך נתגבר ונצא חזקים יותר מאי פעם".

עוד לפני תחילת דבריו של קומי, אמר סגן יו"ר הוועדה, הסנטור הדמוקרט מארק וורנר, כי "הדרך שבה פוטר קומי הייתה מפתיעה מאוד". הוא אמר לפני כן כי "למרות הטענות שלא היו לקמפיין קשרים עם גורמים רוסיים, גילינו קשרים של מספר גורמים, כולל ג'ארד קושנר, מייקל פלין ועוד".

לשעבר היועץ לביטחון לאומי של טראמפ מייקל (צילום: רויטרס, חדשות)
מייקל פלין, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בהצהרה כתב קומי כי הפעם האחרונה ששוחח עם טראמפ היתה ב-11 באפריל השנה, כחודש לפני שטראמפ פיטר את קומי במפתיע, במהלכה התבקש ראש ה-FBI לפרסם את העובדה כי הנשיא החדש אינו תחת חקירה. קומי טען כי טראמפ הגדיר את הפרשה כ"עננה" וביקש ממנו להסיר אותה על ידי פרסום העניין.

מספר שעות לאחר פרסום ההצהרה, אחרי שסרב להגיב לפרסום, הגיב הנשיא האמריקני להצהרת קומי. "הנשיא שבע רצון מכך שקומי אישר לציבור סוף סוף את הדיווחים הפרטיים שלו על כך שהנשיא לא נמצא תחת חקירת הקשרים עם רוסיה", נמסר בהצהרה לתקשורת מטעם עורך דינו האישי מארק קסוביץ'. "הנשיא מרגיש שהוא מזוכה לחלוטין ובאופן סופי מכל חשד. הוא נחוש להמשיך הלאה ולקדם את האג'נדה שלו".