צפו בסיכום עיקרי דוח מולר (צילום: רויטרס, חדשות)
"בעל מידת עצמאות משרשרת הפיקוד", מולר | צילום: רויטרס, חדשות

משרד המשפטים האמריקני מינה הלילה (רביעי), תובע מיוחד שינהל את החקירה בעניין מעורבותה של רוסיה בבחירות 2016, כולל קשר אפשרי של מטה הבחירות של טראמפ לגורמים במדינה. לתפקיד מונה ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר, שעונה לדרישת הדמוקרטים למינוי "עצמאי" לתפקיד הרגיש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר פיטוריו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי, מחוקקים דמוקרטיים דרשו בתוקף כי ימונה לתפקיד אדם "שאינו תלוי". סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין מינה את מולר, עורך דין במקצועו, שכיהן כראש ה-FBI בשנים 2001-2013.

"בהתאם לנסיבות המיוחדות, ולמען טובת הציבור, נדרשתי להעמיד את החקירה הזאת תחת פיקודו של אדם בעל מידת עצמאות משרשרת הפיקוד המקובלת", הסביר רוזנשטיין בהצהרת המינוי הרשמית. "נדרש כאן יועץ מיוחד, כדי שלעם האמריקני יהיה את מלוא האמון בתוצאות החקירה", הוסיף.

דובר הבית הלבן הגיב למינוי ואמר כי הם לא רואים צורך במינוי יועץ מיוחד לתפקיד.

טראמפ פוטין תקיפה ארה"ב (צילום: רויטרס, חדשות)
החקירה נמשכת | צילום: רויטרס, חדשות

רוזנשטיין לא מסר מידע על חומרי החקירה שהובילו להחלטתו. עם זאת, המינוי מגיע יום לאחר שדווח בתקשורת כי ראש ה-FBI לשעבר קומי, ניהל רשימות אודות מפגשיו עם טראמפ בנושא. על פי הדיווחים באחד הפתקים תועדה בקשה של טראמפ לכאורה, לחדול מחקירת מייקל פלין, דמות מפתח במטה הבחירות שלו.

"אני מצפה לכך שהעניין הזה יגיע לסיומו במהרה"

רוזנשטיין לקח על עצמו את משימת המינוי המתוקשרת, משום ששר המשפטים ג'ף סשנס, פסל עצמו מעיסוק בנושא לאור התפקיד שמילא בקמפיין הבחירות של טראמפ. במשרד המשפטים לא מנדבים מידע על הפרשה ורק מתייחסים אליה כ"חקירת ה-FBI בנושא מאמציה של ממשלת רוסיה להשפיע על בחירות 2016". יחד עם זאת, בהצהרה שמסר רוזנשטיין מוזכר בפירוש גם חשד כלפי אנשי מטה טראמפ.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב למינוי וטען כי החקירה לא תניב כל מסקנות, אודות קשרים לכאורה בין מטה הבחירות שלו לממשל זר. "כפי שהצהרתי פעמים רבות בעבר, חקירה יסודית תאשר את מה שאנו כבר יודעים- לא הייתה כל מזימה ביני לבין ישות זרה".

"אני מצפה לכך שהעניין הזה יגיע לסיומו במהרה. בינתיים לא אחדל ממאבקי למען העם, ומעיסוק בעניינים החשובים באמת לעתיד האומה", אמר טראמפ בהצהרה הרשמית שיצאה מהבית הלבן.