תרגיל טילים צבאי בצפון קוריאה (צילום: רויטרס, חדשות)
שיגור טיל בצפון קוריאה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המתיחות במזרח הרחוק הולכת ומחריפה: אחרי שיריבתה מצפון ביצעה ניסוי כושל בשיגור טיל בליסטי, דרום קוריאה גינתה הבוקר (ראשון) את המהלך והזהירה: "מגוון היכולות שהוצגו אתמול במצעד הצבאי ושיגור הטיל היום הם מפגן כוח שמאיים על העולם כולו". יועץ בבית הלבן הבהיר: "צפינו את המהלך".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבית הלבן טרם פרסם תגובה רשמית לשיגור הכושל, אולם אחד מיועציו של סגן הנשיא מייק פנס, שהגיע הבוקר לסיאול במסגרת ביקורו במספר מדינות באסיה, טען כי האמריקנים לא הופתעו מהמהלך. "אנחנו לא צריכים להשקיע משאבים נוספים באיום הזה", אמר היועץ תוך שהוא מתייחס לשיגור הטיל. "לא הופתענו וציפינו שזה יקרה".

"איום על העולם כולו". צפון קוריאה
"איום על העולם כולו". צפון קוריאה | צילום:

שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס פרסם הצהרה לפיה הנשיא דונלד טראמפ עודכן בהתרחשויות: "הנשיא וצוותו הצבאי מודעים לשיגור האחרון של צפון קוריאה. לנשיא אין תגובה נוספת".

מוקדם יותר אישר צבא ארה"ב כי הניסוי שערכה צפון קוריאה התקיים בעיר הנמל סינפו, בחופה המזרחי של המדינה. האמריקנים עדכנו כי הטיל ששוגר התפוצץ כמעט באופן מיידי. "עדיין לא ברור מהו סוג הטיל", אמר גורם בצבא האמריקני והוסיף כי ארה"ב מחויבת באופן מלא לעבודה משותפת עם בעלות בריתה, דרום קוריאה ויפן, כדי לשמור על הביטחון באזור.

המצעד חשף: טילים בליסטיים חדשים

הניסוי הכושל בטיל הבליסטי מגיע יום לאחר שפיונגיאנג קיימה מצעד צבאי נרחב לכבוד ציון הולדתו של מייסד האומה הצפון קוריאנית, קים איל סונג, ובו הציגה לעולם טילים בליסטיים חדשים.

האזינו לדיווח מישראלי שנמצא בצ' קוריאה (צילום: רויטרס)
מצעד בקוריאה הצפונית | צילום: רויטרס

בסוף השבוע האחרון איים הצבא הצפון קוריאני כי אם ארצות הברית תתקוף בשטחה, הוא "ינקוט בתגובה חריפה וחסרת רחמים". איום זה מגיע על רקע הדיווחים כי ארה"ב בוחנת אופציות למתקפת מנע בצפון קוריאה. לפי סוכנות הידיעות המקומית, בפיונגיאנג הצהירו כי "פעולות הנגד שלנו מול ארצות הברית לא יאפשרו לתוקפים לשרוד".

בניסוי הבליסטי הקודם שביצעה פיונגיאנג שוגר טיל לטווח של 60 ק"מ ונפל בשטחה הימי של יפן. הצעד גרר תגובה חריפה מהממשלה בטוקיו: "לא נוכל להיות סבלניים כלפי מעשיה הפרובוקטיביים של פיונגיאנג".