שוב האשים את המוסד. ארדואן (צילום: רויטרס)
ניצח ברוב זעום. ארדואן | צילום: רויטרס

העם הטורקי אמר את דברו: בתום שעות של הצבעה ולאחר שמיליוני טורקים הגיעו לקלפי, הסתיימה הערב (ראשון) ספירת הקולות במשאל העם בו ביקש הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן להרחיב משמעותית את סמכויותיו. למרות שהסקרים המקדימים ניבאו לו ניצחון סוחף, ניצח ארדואן ברוב של 51.3% בלבד, אך יקבל כעת את הסמכויות אותן ביקש ויוכל להישאר בשלטון עד שנת 2029.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

55 מיליון בעלי זכות הבחירה בטורקיה קבעו כי הנשיא ארדואן יהפוך כעת להיות השליט בעל הסמכויות הנרחבות ביותר במדינה מאז מייסד טורקיה המודרנית אטאטורק. תוצאות הבחירות, כך על פי ההערכות, ישפיעו משמעותית על יחסי טורקיה והעולם המערבי - במיוחד לאור תפקידה הייחודי של טורקיה בברית נאט"ו ובקליטת מהגרים מסוריה בדרכם לאירופה.

"ההחלטה - לא תקדימית" (צילום: רויטרס)
טורקיה הולכת בדרך חדשה | צילום: רויטרס
מצביעה במשאל העם בטורקיה, החודש (צילום: רויטרס)
מצביעים בטורקיה | צילום: רויטרס

זמן קצר לאחר פרסום התוצאות שוחח הנשיא ארדואן עם ראש ממשלת טורקיה יילדרים בטלפון ואמר לו כי הוא אסיר תודה לעם הטורקי שהראה את נכונותו בקלפי. "אנו מוציאים לפועל את הרפורמה החשובה ביותר בהיסטוריה שלנו", אמר ארדואן. "העם הטורקי אמר את מילתו הסופית והצביע כן במשאל העם", הוסיף רה"מ יילדרים.

במקביל החלה לצוץ ביקורת מטעם גורמים באופוזיציה הטורקית הטוענים לחשד לזיוף תוצאות הבחירות. באופוזיציה חוששים מהחלטת ועדת הבחירות העליונה לאשר קולות החשודים כמזויפים - כקולות תקינים ודרשו לבצע ספירה מחדש של הקולות. "הדבר עלול לגרום למשבר חמור בלגיטימציה של הבחירות", אמרו באופוזיציה.

קמפיין בחירות שהוביל למשברים מדיניים

משאל העם פילג את אזרחי טורקיה בחודשים האחרונים, כשתומכיו של ארדואן טוענים כי המהלך חיוני לתיקון החוקה הנוכחית, שלטענתם אינה נותנת מענה לאתגרים הפוליטיים והביטחוניים איתם טורקיה מתמודדת בימים אלו. המתנגדים טוענים כי הצעדים יקדמו את טורקיה לעבר משטר אוטוריטרי ומציינים את מספר המעצרים הפוליטיים הגבוה לטענתם בתקופה מאז ניסיון ההפיכה הכושל ביולי האחרון.

במהלך הקמפיין האגרסיבי של ארדואן לאישור דרישותיו הצליח להסתכסך גם עם גרמניה, לאחר שטען כי הקנצלרית מרקל מסייעת לטרור האסלאמי הקיצוני ואף השווה אותה לנאצים - זאת לאחר שבגרמניה בוטלה עצרת תמיכה בארדואן.

הערב אחרי פרסום התוצאות, אמר שר החוץ הגרמני כי הוא שמח שהסתיים משאל העם וכי על כל הצדדים לשמור על סבלנות ולקבל את התוצאות. "נראה היה שמדובר בתוצאות צמודות, אך בחירתו של העם הטורקי התבררה בסוף ועל כולנו להישאר רגועים ולהמשיך בדרכנו", אמר השר. "טוב שהקמפיין, שהתנהל בצורה כה מרה גם פה בגרמניה, הסתיים".