קים ג'ונג און. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

הטון מחריף: הצבא הצפון קוריאני איים היום (שישי) כי אם ארצות הברית תתקוף, "ננקוט בתגובה החריפה וחסרת הרחמים ביותר". זאת על רקע הדיווחים בתקשורת האמריקנית על בחינת האפשרות למתקפת מנע בצפון קוריאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

האיום החריף מגיע בעקבות שליחת כוחות אמריקנים ימיים לאזור יפ סין הדרומי, לאחר הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה ועל רקע החשש הגובר בארה"ב כי ניסוי נוסף יתבצע בקרוב. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, בצבא אמרו כי "פעולות הנגד שלנו מול ארצות הברית יינקטו באופן חסר רחמים שלא יאפשר לתוקפים לשרוד".

גורמים נוספים באזור הביעו אתמול דאגה מהמתיחות הגוברת בין המדינות. בעקבות האיום של הממשל בפיונגיאנג לבצע ניסוי גרעיני נוסף, הזהיר שר החוץ של סין כי הכרחי למנוע את פרוץ המשבר עם צפון קוריאה. "עימות יכול לפרוץ בכל רגע", אמר השר.

ארה"ב מתכוננת לפעולת מנע

מוקדם יותר אתמול דיווח בכיר אמריקני לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי האפשרות לפעילות צבאית בצפון קוריאה כבר נמצאת בבחינה. "ניסוי גרעיני נוסף של פיונגיאנג אינו שאלה של אם, אלא של מתי", אמר הבכיר.

במקביל אמר בכיר מודיעין אמריקני נוסף לרשת NBC כי ארה"ב אכן מוכנה לביצוע פעולת מנע נגד צפון קוריאה, על מנת למנוע את ניסוי הגרעין עליו הודיע הממשל בפיונגיאנג. הבכיר אמר שארה"ב כבר פרסה שתי סוללות המסוגלות לשגר טילי שיוט לעבר צפון קוריאה.

אתר הגרעין של צפון קוריאה (צילום: CNN)
אתר הניסוי הגרעיני בצפון קוריאה | צילום: CNN

בפנטגון סירבו להתייחס לדיווחים ואמרו כי אינם דנים במבצעים עתידיים ולא משתתפים בהשערות על תרחישים אפשריים באופן פומבי. "מפקדים תמיד שוקלים את כל טווח האפשרויות להגן על ארה"ב מסכנות", אמרה דוברת הפנטגון דנה וויט. "אנו מחוייבים להגן על בנות בריתנו, בהן דרום קוריאה ויפן, מול איומים אפשריים".

תנועה מוגברת במתקן הניסוי הגרעיני

שלשום דיווח גוף האחראי על ניטור פעולות צפון קוריאה כי האתר הגרעיני של צפון קוריאה, "פונגי-רי", "מוכן ומזומן" לניסוי גרעיני. "הפעילות בששת השבועות האחרונים מרמזת על הכנות אחרונות לניסוי גרעיני שישי", אמר האנליסט ג'וזף ברמודז.

על פי הדיווח, עברו האנליסטים של הארגון על תמונות הלוויין של אתר שבו נערכים הניסויים ומצאו פעילות דומה להכנות שבוצעו לפני הניסויים הקודמים. התחזית התפרסמה במקביל להכרזת ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שאמר כי צפון קוריאה יכולה לחמש טילים בגז עצבים מסוג סארין, אותו נשק כימי בו השתמש משטר אסד באידליב.

עד היום ביצעה צפון קוריאה חמישה ניסויים גרעיניים, שלושה מהם תחת המנהיג הנוכחי קים ג'ונג און. "צפון קוריאה סבורה שהדרך היחידה להרתיע את ארה"ב מפני תקיפה ושמירה על כוחו של משטר קים היא באמצעות הנשק הגרעיני", אמר.