בניין הפרלמנט, מקדוניה (צילום: רויטרס)
בניין הפרלמנט, מקדוניה | צילום: רויטרס

כאוס התחולל בבית הפרלמנט המקדוני הלילה (חמישי) בשעה שמפגינים פרצו לבניין ותקפו חברי פרלמנט במחאה על הבחירות לתפקיד דובר הבית, למרות קיפאון של חודשים בניסיונות להרכיב ממשלה. במשך שעות התעמתו המפגינים עם כוחות הביטחון, 77 נפצעו בהם 22 שוטרים ו-3 חברי פרלמנט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עשרות מפגינים, חלקם רעולי פנים, פרצו לבינין הפרלמנט בעיר סקופיה בירת מקדוניה. המפגינים חצו את המחסום המשטרתי לאחר שמפלגת האופוזיציה הסוציאל דמוקרטית, יחד עם מפלגות המייצגות את המיעוט האלבני, הצביעו בעד מינוי דובר חדש לבית הנבחרים.

רבים מהמפגינים נמנים עם תומכי ראש הממשלה הקודם ניקולה גרואבסקי ראש המפלגה השמרנית. מפלגתו זכתה בבחירות בחודש דצמבר האחרון אך לא קיבלה מספיק קולות כדי להרכיב ממשלה לבדה. גרואבסקי התקשה להרכיב קואליציה ותומכיו מקיימים מדיי לילה עצרות תמיכה ברחבי המדינה כדי למחות על המצב הפוליטי במדינה.

ההמון הזועם נכנס לבית הפרלמנט כשהמפגינים רומסים כל העומד בדרכם. כיסאות נזרקו לאוויר, מצלמות נתלשו מידיי צלמים ועיתונאים. המפגינים תקפו חברי פרלמנט, בהם מנהיג האופוזיציה זוראן זאאב, שנראה מדמם ממצחו.

יו"ר האופוזיציה, זאאב (צילום: טוויטר)
יו"ר האופוזיציה, זאאב | צילום: טוויטר

הטלוויזיה המקומית תעדה את זאאב וחברי מפלגה נוספים מוקפים במפגינים הנושאים את דגל הלאום וקוראים לעברם "בוגדים!", כשהם מסרבים לתת להם ללכת. בתום שעות של עימותים הצליחה המשטרה לחלץ 30 חברי פרלמנט שהיו לכודים בבניין. ראש המפלגה האלבנית הוא הפצוע הקשה ביותר, על פי דיווחי המשטרה.

נשיא מקדוניה ניסה להרגיע את הרוחות כשהתראיין לטלוויזיה וקרא ל"התנהגות סבירה ואחראית". הנשיא אמר כי הוא זימן אליו את ראשי המפלגות המרכזיות לפגישת חרום.

מקדוניה מתנהלת ללא ממשלה מאז הבחירות. שיחות הרכבת הקואליציה התפוצצו על נושאים הקשורים למיעוט האלבני, שדורש כי שפתו תוכר כשפה רשמית שנייה. רבע מאזרחי מקדוניה שייכים למיעוט האתני האלבני. למרות הקיפאון בהרכבת ממשלה, ניסו מפלגות האופוזיציה למנות דובר מחוץ לנהלים הרגילים, מהלך שנתפש כניסיון הפיכה.