מצעד צבאי בצפון קוריאה. ארכיון (צילום: רויטרס)
נמנעה מפרובוקציה נוספת. המצעד בצ. קוריאה | צילום: רויטרס

קוריאה הצפונית של קים ג'ונג און נמנעת לפי שעה מהתגרות נוספת במערב ולא רמזה על ביצוע ניסוי בנשק גרעיני כפי שחשדו עד כה. יחד עם זאת, מומחים מעריכים כי במצעד הצבאי שערכה לפנות בוקר (שבת, שעון ישראל) ניסתה המדינה המבודדת לאותת לממשל טראפ כי רוסיה וסין עומדות מאחוריה, וכי עליו להימנע ככל האפשר מעימות במזרח הרחוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההערכות הללו באו בעקבות אחד מהטילים שהציגה קוריאה הצפונית במצעד שנערך לרגל יום הולדתו ה-105 של אבי האומה קים איל סונג. במהלך המצעד הוצגו טילים בליסטיים חדשים שטרם נראו בעבר ברשות המדינה. הטיל שעורר את תשומת ליבם של המומחים הוא טיל בין-יבשתי הדומה במידותיו ל"טופול" הרוסי, וכן מזכיר במידה רבה את הטיל הסיני DF-31.

האזינו לדיווח מישראלי שנמצא בצ' קוריאה (צילום: רויטרס)
קוריאה הצפונית מציגה טילים חדשים | צילום: רויטרס
הבטיחו תגובה חריפה. צפון קוריאה
טיל חדש נחשף: רמז לשת"פ סיני? | צילום:

דימיונו המרשים של הטיל לחימוש הרוסי והסיני הוא זה שיכול לרמוז בין השאר לתמיכה לה זוכה קים מסין ומרוסיה. חשיפת הטיל הזה דווקא בזמן מתוח במיוחד, אמור אולי לשגר רמז עבה מאוד למקבלי ההחלטות בוושינגטון שעל פי הדיווחים תכננו מתקפת מנע נגד הצפון קוריאנים.

מלבד הטיל המדובר, במהלך המצעד הציג הצבא הצפון קוריאני טילים חדשים נוספים שמעידים בין השאר על יכולותיה הצבאיות של המדינה. בין השאר הוצגו לראשונה טילים בליסטיים בעלי יכולת שיגור מצוללות. כמו כן הוצג לראשונה טיל דו שלבי חדש, המבוסס ככל הנראה על טיל ה"נודונג" הוותיק, אך מותאם לטווחים גדולים יותר של כ-2,000 ק"מ. טיל בליסטי נוסף שהוצג ומתאפיין בטווח זהה, הוא טיל הדומה ל"מוסודאן" אותו ייצאה המדינה בעבר לאירן.

הטיל החדש המבוסס על "נודונג"
הטיל החדש המבוסס על "נודונג" | צילום:
טיל דמוי "מוסודאן"
טיל דמוי "מוסודאן" | צילום:

"הטילים החדשים שהוצגו הם בעלי ממדים של טילים בליסטיים בין יבשתיים המסוגלים לכסות את שטחה של ארה"ב כולה", הסביר טל ענבר חוקר בכיר במכון פישר לאוויר לחלל. בהקשר זה יש לציין כי קוריאה הצפונית השתתפה בבניית כור גרעיני עבור נשיא סוריה אסד, והטילים והרקטות הכבדות שלה כבר נמצאות באירן וסוריה. היא אף שיתפה את המדינות הללו בידע בייצור ובטכנולוגיות לשיפור טווח ודיוק.

אתמול איים הצבא הצפון קוריאני כי אם ארצות הברית תתקוף, "ננקוט בתגובה החריפה וחסרת הרחמים ביותר", זאת על רקע הדיווחים בתקשורת האמריקנית על בחינת האפשרות למתקפת מנע בצפון קוריאה. האיום החריף בא בעקבות שליחת כוחות אמריקנים ימיים לאזור ים סין הדרומי, לאחר הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה ועל רקע החשש הגובר בארה"ב כי ניסוי נוסף יתבצע בקרוב. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, בצבא אמרו כי "פעולות הנגד שלנו מול ארצות הברית יינקטו באופן חסר רחמים שלא יאפשר לתוקפים לשרוד".