תינוק פגוע באחת התקיפות (צילום: מתוך הטוויטר)
אוספים דגימות מניצולי המתקפה | צילום: מתוך הטוויטר

10 ימים לאחר המתקפה הכימית שביצע אסד באידליב, שלח היום (חמישי) הארגון למניעת הפצת נשק כימי צוות פקחים לטורקיה, על מנת לאסוף דגימות מניצולי המתקפה. מדובר בצעד נוסף בחקירת הטבח בסוריה בו נהרגו יותר ממאה בני אדם ונפצעו עשרות נוספים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות החקירה נשלח מטעם הארגון הבינלאומי הממוקם בהאג, לאסוף דגימות ביומטריות ולראיין ניצולים. מטרת המשלחת היא לקבוע באופן חד משמעי האם אכן היה שימוש בנשק כימי, אך לא להטיל אשמה על איש מהצדדים. הממצאים, הצפויים להגיע בתוך 3-4 שבועות, יועברו לצוות מיוחד של האו"ם שיקבע מי האחראים לשימוש בנשק הכימי.

בעבר כבר קבעו חוקרים כי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה נעשה שימוש בגז סארין, כלור וחרדל. ממשל אסד השתמש בעבר בכלור, בעוד פעילי דאע"ש תקפו בסארין וגז חרדל.

צבא אסד שוחח עם מומחים לחומרים כימיים

הבוקר אמר בכיר אמריקני לרשת CNN כי לאחר המתקפה הכימית שביצע אסד באידליב, יירטו גורמי המודיעין האמריקנים שיחות שביצע הצבא עם מומחים לחומרים כימיים כהכנה לטבח בו נהרגו יותר ממאה בני אדם.

יותר ממאה הרוגים במתקפה (צילום: מתוך הטוויטר)
יותר ממאה הרוגים במתקפה | צילום: מתוך הטוויטר
ייקבעו סופית - האם היה שימוש בגז? (צילום: רויטרס)
ייקבעו סופית - האם היה שימוש בגז? | צילום: רויטרס

על פי הבכיר, יירוט השיחות נעשה בשעות שלאחר המתקפה הכימית, ומטרתו הייתה ביסוס האחריות על המתקפה על ממשלו של הנשיא אסד. לאחר אותו איסוף מודיעין, אמרו גורמים בכירים בממשל האמריקני כי "אין ספק" שאסד עומד מאחורי המתקפה הכימית.

עוד הוסיף הבכיר כי איסוף המודיעין אמנם היווה את הבסיס להכנות של צבא ארה"ב למתקפת התגובה סמוך לחומס, אך בידי ארה"ב לא היה כל מידע מקדים על המתקפה בטרם התרחשה. מדובר במידע מודיעיני שנאסף באופן שגרתי מסוריה ועירק, אך רק במקרים של אירועים יוצאי דופן, כמו המתקפה באידליב, נבחנים החומרים לעומק.

עד כה לא נמצאו בחומרי המודיעין הוכחות למעורבות של רוסיה במתקפה או עדויות לכך שגורמי המודיעין של רוסיה דנו במתקפה ובהכנות אליה. הבכיר אמר כי ככל הנראה, גורמי המודיעין הרוסיים זהירים יותר בהתקשרויות שהם מנהלים, לעומת צבא אסד. בממשל במוסקבה הכחישו כל מעורבות במתקפה