פוטין וטראמפ. שיתפו פעולה? (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המשבר בין רוסיה לארה"ב נמשך: היום (רביעי) נפגשים מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, בתקווה להגיע להסכמות בנושא הסורי. למרות זאת, בתחילת הפגישה נזף לברוב בטילרסון ואמר לו כי התקיפה על אדמת סוריה היא "הפרת חוק". בהודעה תוקפנית של הקרמלין נטען כי "כל הקריאות לניתוק הקשר עם אסד נותנות לטרוריסטים יד חופשית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין התייחס גם הוא למתיחות ואמר כי "רמת האמון בין ארצות הברית לרוסיה הידרדרה תחת שלטון טראמפ". לדבריו, הדבר ניכר בעיקר בשיתוף הפעולה הצבאי: "המצב לא השתפר אלא החמיר".

עוד אמר פוטין כי סוריה "עמדה במחויבותיה להיפטר מהנשק הכימי" - כך לפי הציטוטים בסוכנות הידיעות הרוסית TASS. בשל כך, לדברי פוטין קיימים שני הסברים אפשריים למתקפה הכימית שיוחסה לאסד: "הגרסה הראשונה היא שמטוסי המשטר פגעו במחסן נשק כימי של המורדים והגרסה השנייה היא שהמתקפה הייתה מזויפת ונועדה לפגוע במשטר הסורי".

התקיפה האמריקנית בסוריה בשנה שעברה (צילום: רויטרס, חדשות)
התקיפה האמריקנית בסוריה | צילום: רויטרס, חדשות

"לא נאפשר עוד תקיפות בסוריה"

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר כי הנשיא פוטין עשוי להיפגש עם טילרסון במהלך ביקורו. "יש אפשרות כזו", הוסיף פסקוב - שגינה את הקריאות לרוסיה להתנתק מהמשטר הסורי.

בפגישה בין שרי החוץ, לברוב אמר לטילרסון כי עמדת הקרמלין היא ש"אין לאפשר תקיפות אמריקניות נוספות על אדמת סוריה" - ואמר כי יש לגבש קואליציה רחבה נגד הטרור.  עם הגעתו למוסקווה, בטרם נכנס לפגישה עם לברוב, אמר טילרסון כי הוא "מצפה להחלפת דעות פתוחה, גלויה וכנה" על מנת להגדיר בצורה טובה יותר את מערכת היחסים בין המדינות.

טילרסון הוסיף כי השניים צפויים לדון על איזורים אסורים לטיסה בשמי סוריה: במחלקת המדינה האמריקנית הודו בכך שקיימים "הבדלי דעות חדים" עם מוסקווה, וטילרסון אמר כי הוא מקווה שהשיחות יובילו לגישור על הפערים המדיניים.

"מפלצת". אסד (צילום: רויטרס)
עמד בהתחייבויותיו? אסד | צילום: רויטרס

אמש האשים הבית הלבן את  הממשל הרוסי בכך שהוא "מטייח" את התקיפה הכימית של צבא אסד באידליב. גורם בוושינגטון ציין כי בידי ארה"ב מידע על כך שהמשטר הסורי המית בגז סארין את עמו.

על פי דוח שפרסם הבית הלבן, הממשל ברוסיה ומשטרו של אסד עשו יד אחת על מנת לבלבל את העולם בנוגע למה שהתרחש מאחורי הטבח באידליב בשבוע שעבר. הדוח כולל 4 דפים ולפיו הרוסים והסורים ביקשו למסור מידע מוטעה לקהילה הבילאומית על מנת שזו לא תאשים את אסד ברצח.

גורם בכיר בבית הלבן ציין כי בשלב זה לא ידוע האם לממשל במוסקבה היה מידע מקדים אודות התקיפה הכימית על ידי מטוסי אסד. הבכיר הוסיף כי לא ידועה גם מעורבותה של רוסיה בתקיפת בית החולים אליו פונו הפצועים, זמן קצר לאחר המתקפה בגז.