ייתכן: פייסבוק תשלם מס מחזור בארץ (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

זעזוע בתאילנד: גבר רצח אתמול (שלישי) את בתו בת ה-11 חודשים באי התאילנדי פוקט ותיעד את המעשים בפייסבוק. משרד הכלכלה התאילנדי פנה לפייסבוק שהסירו את הסרטון המזעזע - אך רק 24 שעות לאחר שעלה לרשת. לאחר רצח התינוקת התאבד האב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מדובר בתקרית מזעזעת וליבנו יוצא אל משפחת התינוקת", מסרה פייסבוק. "אין בשום אופן מקום למעשים מסוג זה בפייסבוק".

אתמול עלו לרשת החברתית שני הסרטונים המתעדים בשידור ישיר את הרצח המחריד. במשטרת תאילנד הודיעו מיד כי הם בוחנים כיצד ניתן להוריד את התיעוד ופנו להנהלת פייסבוק בנושא. "עשינו את המיטב להוריד מהרה את הסרטון, אך ישנה הבעיה של הפרשי הזמנים בין תאילנד לארה"ב, שם יושבת הנהלת פייסבוק", מסרה משטרת תאילנד. "בעתיד נדון כיצד ניתן לזרז הסרה מהרשת של תכנים לא הולמים".

משפחתה של התינוקת הבהירה כי הייתה בטראומה גדולה מדי בעקבות הסרטון ולכן לא פנתה למשטרה מיד עם פרסומו. "לא חשבנו באותו הרגע על הסרת הסרטון, כל מה שחשבנו עליו זה למצוא את הילדה ואביה", אמרו.

"נמשיך לעשות ככל יכולתנו כדי למנוע טרגדיות כאלו"

כמעט חצי מיליון בני אדם צפו בסרטון בטרם הוא הוסר מהאתר ועורר שוב סערה גדולה בדיון האם פייסבוק עושה מספיק על מנת למנוע ממקרים כאלה להתרחש. רק בשבוע שעבר התנצלה פייסבוק בעקבות מקרה הרצח בקליבלנד. "יש לנו עוד הרבה עבודה והטרגדיה בקליבלנד השבוע מזכירה לנו את זה", אמר מייסד פייסבוק צוקרברג. "ליבינו יוצא אל המשפחות והחברים של רוברט גודווין סיניור שנרצח ונמשיך לעשות ככל יכולתנו כדי למנוע טרגדיות כאלו".

גם הנהלת פייסבוק התייחסה למקרה, וגינתה את השימוש שביצע החשוד ברצח ברשת החברתית. "זה פשע נורא ואנחנו לא מאפשרים מעשים כאלה בפייסבוק", נמסר מדוברות החברה. "אנחנו עובדים קשה כדי לשמור על סביבה בטוחה ברשת ואנחנו יוצרים קשר עם גורמי חירום ואכיפה כאשר נודע לנו על איומים פיזיים ישירים".

סטיב סטיבנס, שרצח קשיש, תיעד את הרצח בסרטון והעלה אותו לחשבון הפייסבוק שלו שם קץ לחייו לאחר מרדף משטרתי במדינה. סטיבנס העלה לאחר מכן סרטון נוסף בו הוא התרברב כי רצח בעבר 13 אנשים והוא מתכנן לעשות זאת שוב. "ניסינו לעצור את סטיבן אבל לצערי הוא בחר לסיים את זה אחרת", אמר סטפן אנטוני, סוכן FBI שהשתתף במרדף.

הרוצח ירה בקשיש רוברט גודווין, בן ה-67, בעודו צועד לביתו לאחר ארוחת הפסחא על המדרכה ברחובות קליבלנד. הוא נמלט עם רכבו ופרסם את סרטון הרצח בחשבון הפייסבוק שלו. המרדף אחריו הפך למצוד חוצה מדינות בארצות הברית כשהמשטרה ביקשה מתושבי אוהיו, אינדיאנה, מישיגן, ניו יורק ופנסילבניה לשמור על עירנות.