כמה שווים מומחי אבטחת מידע? צפו (צילום: רויטרס, חדשות)
99 מדינות נפגעו (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

נזקי מתקפת הכופר הולכים ומתבררים: כבר בשעות הלילה (שבת) דיווחו חברות אבטחת מידע ברחבי העולם כי זוהו 75 אלף מתקפות על מסדי נתונים ב-99 מדינות. יחד עם זאת, המומחים ציינו כי עדיין מוקדם לדעת מהו היקף הנזק המלא שנגרם, כתוצאה מהמתקפה שבוצעה באמצעות תכנת פריצה שנגנבה מהסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית (NSA).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מה שהחל אתמול בשעות אחר הצהריים כדיווחים על תקלות חמורות במערכות המחשוב של בתי חולים גדולים בבריטניה, התברר כמתקפת סייבר בקנה מידה עולמי. בתקשורת האמריקנית מדווחים כי קבוצת האקרים שכינתה עצמה בשם "Shadow Brokers", הפיצה את כלי הפריצה שנגנבו מהסוכנות, המאפשרים השתלטות על מערכת "חלונות" של מייקרוסופט.

מייקרוסופט הוציאה עדכון תכנה והפיצה כלי הגנה כבר בחודש מרס, אולם ההאקרים ניצלו את העובדה כי מוסדות וארגונים נחשבים לפגיעים יותר - וכך למעשה מתקפת הסייבר הלכה והתגלגלה. המתקפה הנרחבת בוצעה ע"י חסימת הגישה למחשבים בדרישה לכופר תמורת שחרור הנעילה, שתשלם בביטקוין. בין הנפגעות העיקריות - משרדים ממשלתיים ברוסיה, חברת השילוח "FedEx" וכן חברת תקשורת ספרדית.

הגרדיאן הבריטי דיווח כי משתמש אלמוני הצליח לבלום את המתקפה ולעצור את התפשטותה. המשתמש רכש באמצעות סכום כסף זעום את האתר עליו נשענו הפורצים כדי להפיץ ולהשתמש בכלי הפריצה, ובכך עצר את המשך פעולתם. "איני יכול לומר מי עומד מאחורי המתקפה", אמר שר הפנים הבריטי, שבארצו זוהו לראשונה הפגיעות. "החקירה בעיצומה".

"המתקפה שהיינו עדים לה היום ופגעה בבתי חולים גדולים ברחבי המדינה, היא לא מתקפה שכוונה לפגוע רק בבריטניה", אמרה אתמול ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. "זו חלק ממתקפת סייבר בקנה מידה עולמי. מספר לא קטן של מדינות וארגונים נפגעו כתוצאה ממנה".

תרחיש האימים התממש

ברשתות התקשורת בבריטניה לבדה דווח אתמול  כי לפחות 40 ארגונים שונים במדינה - בהם, כאמור, בתי חולים ומרכזים רפואיים, נפגעו כתוצאה ממנה. הדבר הוביל לכך שלרופאים לא הייתה גישה לתיקים רפואיים של חולים - מה שהוביל להפנייתם למוסדות אחרים, להסטת אמבולנסים לבתי חולים חלופיים - ולדחיית טיפולים וניתוחים שאינם דחופים.

"לרופאים פשוט לא הייתה גישה למידע" (צילום: רויטרס)
בריטניה: אמבולנסים הופנו לבתי חולים אחרי | צילום: רויטרסאחר כך הגיעו דיווחים על שיבושים ותקלות גם מסקוטלנד ומשוודיה, שם דיווחו הרשויות על כ-70 מחשבים שנפרצו בעיירה מצפון לבירה שטוקהולם. בפורטוגל ובספרד, שם חוותה חברת טלפונים גדולה שיבושים. עוד דווח על תקלות גם ברוסיה ובמדינות באסיה בהן טורקיה, וייטנאם, יפן והפיליפינים. רוב התקלות שנרשמו הגיעו מרוסיה.

"התקפת הסייבר היום על מתקנים רפואיים היא תרחיש האימה של עולם הטרור הקיברנטי והיא מסכנת באופן ישיר את חייהם של אלפי חולים ומטופלים", הזהיר רם לוי, מנכ"ל חברה לייעוץ ואבטחת סייבר. "ההתקפה היום היא אירוע דרמטי וחצייה של כל הקווים האדומים ומוגדרת כפיגוע טרור המבקש לגבות מחיר בחיי אדם״.

"המתקפה העולמית הזו, שמתבססת לכאורה על כלי הפריצה של ה-NSA שהודלפו לרשת, מחייבת לעדכן כל העת את ההגנה על מתקני תשתיות קריטיות, החל בבתי חולים ועד לתחנות כוח גרעיניות", מדגיש לוי.