תמונות מחנות הריכוז שפורסמו בעולם (צילום: google maps‏)
צילום אווירי של המחנות בצ'צ'ניה | צילום: google maps‏

לאחר שעיתון ברוסיה חשף כי שלטונות צ'צ'ניה אוסרים הומוסקסואלים במחנות ריכוז, מגיעות כעת העדויות של אסירים לשעבר במחנה שכזה שהצליחו להימלט.
"אחמד", אזרח צ'צ'ני בשם בדוי שברח ממחנה ריכוז להומוסקסואלים, סיפר בריאיון לרשת CNN כיצד נלכד על ידי הרשויות במדינה ונשלח למתקן המיוחד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המשטרה הצ'צ'נית עצרה את המכונית שלי וביקשה מסמכים", סיפר אחמד. "השוטרים הסתכלו אחד על השני ואמרו: 'אנחנו לוקחים אותך'".

אסיר אחר שנמלט מהמחנה הצ'צ'ני סיפר על התעללות פיזית ומכות. "הם החלו להכות אותי באגרופים ובעיטות", הוא תיאר. "הם רצו להוציא ממני שמות של החברים ההומואים שלי".

האסיר לשעבר המשיך לספר על הזוועות שחווה במחנה. "הם קשרו את הידיים שלי באמצעות חוט תיל והצמידו צבתות חשמליות על האוזניים שלי כדי לחשמל אותי", הוא ציין. "יש להם ציוד מיוחד ומאוד עוצמתי. כשהם נותנים שוק חשמלי, אתה קופץ מיד לאוויר".

שליט צ'צ'ניה רמזן קדירוב (צילום: רויטרס, חדשות)
נשיא צ'צ'ניה רמזאן קדירוב | צילום: רויטרס, חדשות

בתוך כך, עובדי העיתון שדיווח לראשונה על קיום המחנות מספרים על חשש לחייהם. לדבריהם כל צוות העובדים נמצא בסכנה בעקבות הפרסום.

בשבוע שעבר התפרסמו תמונות ראשונות של המקום שבו לפי ההערכות נמצא מחנה המעצר אליו נשלחים חברי קהילת הלהט"ב בצ'צניה. על פי דיווחים שונים, יותר מ-100 גברים הומוסקסואלים מוחזקים במחנה, שבו הם מוכים, מחושמלים וחלקם גם מוצאים להורג.

הגברים עוברים עינויים כדי להוציא מהם מידע לגבי מקום הימצאם של הומוסקסואלים נוספים במדינה. לפחות שלושה מהם הוצאו להורג, לפי הדיווחים. התמונות שהתפרסמו מצביעות על כך שמיקומו של המחנה הוא בעיר ארגון, במקום ששימש בעבר כבסיס צבאי.