ארדואן
מצנזר בקצב. ארדואן | צילום: חדשות 2

האנציקלופדיה החופשית - אבל לא בטורקיה: אחרי שבעבר ניסה לצנזר אתרים כמו יוטיוב וטוויטר ולאחר משאל העם הדרמטי שהעניק סמכויות נרחבות לשלטונו, נראה שנשיא טורקיה, רג'פ טאייפ ארדואן, ממשיך להדק את שליטתו על אמצעי התקשורת והמדיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הבוקר (שבת) דיווחה רשת CNN בטורקיה כי גולשים מקומיים גילו שאין באפשרותם להיכנס לאתר האנציקלופדיה המקוונת "ויקיפדיה". גולשים שנכנסו לאתר הפופולרי המכיל מיליוני ערכים, נתקלו במודעה לפיה חסימת האתר בוצעה כ"צעד מנהלי" - זאת לאחר בדיקה שנערכה על ידי הרשות לטכנולוגיות תקשורת במדינה, שמצאה כי האתר פועל באופן המפר את חוקי המדינה.

חסום בטורקיה. ויקיפדיה
חסום בטורקיה. ויקיפדיה | צילום: ויקיפדיה לוגו

מדיווחים שונים עולה כי לאחר משאל העם על הרחבת סמכויותיו של ארדואן שנערך ב-16 באפריל, הוסיף גולש את הכינוי "דיקטטור" לערך של ארדואן בויקיפדיה - והיום, כאמור, הורו השלטונות על חסימת האתר הפופולרי לשימוש בטורקיה.

מעמותת קרן ויקימדיה נמסר בתגובה לחסימת ויקיפדיה בטורקיה: "ויקיפדיה היא מקור עשיר ובעל ערך של מידע וידע ניטרלי ואמין במאות שפות, שנכתב על ידי מתנדבים מרחבי העולם. אנו מחויבים להבטיח שוויקיפדיה תישאר זמינה למיליוני האנשים המסתמכים עליה בטורקיה. לשם כך, הקרן באמצעות עורך דין חיצוני פועלת כדי לבקש ביקורת שיפוטית על ההחלטה להשפיע על הגישה לוויקיפדיה. אנו מקווים שיימצא פתרון לנושא בהקדם".

לפני כשלוש שנים, הורה בית המשפט בטורקיה לשלטונות להסיר את החסימה שהוטלה על אתר שיתוף הסרטונים יוטיוב - חסימה שתירצו השלטונות בנימוק של "דליפת חומר ביטחוני רגיש". קודם לכן פעל שלטון ארדואן באופן דומה גם כלפי הרשת החברתית טוויטר - זאת לאחר שלטענת הממשל, הועלו בו פרסומים שהאשימו את ארדואן בשחיתות.

מיליוני טורקים קבעו: סמכויות ארדואן יורחבו

לפני כשבועיים, נערך בטורקיה משאל עם דרמטי שבמרכזו השאלה האם יש להרחיב את סמכויותיו של הנשיא ארדואן - ולבסוף נקבע ברוב זעום, של 51.3% בלבד, כי השינויים לטובתו של ארדואן יאושרו וכי הוא יקבל את הסמכויות אותן ביקש ויוכל להישאר בשלטון עד שנת 2029.

מצביעה במשאל העם בטורקיה, החודש
מצביעה במשאל העם בטורקיה, החודש | צילום: רויטרס

55 מיליון בעלי זכות הבחירה בטורקיה קבעו כי הנשיא ארדואן יהפוך להיות השליט בעל הסמכויות הנרחבות ביותר במדינה מאז מייסד טורקיה המודרנית אטאטורק. תוצאות הבחירות ישפיעו משמעותית על יחסי טורקיה והעולם המערבי - במיוחד לאור תפקידה הייחודי של טורקיה בברית נאט"ו ובקליטת מהגרים מסוריה בדרכם לאירופה.

בהכנת הידיעה השתתף עמרי ברק.