ארה"ב תקפה הלילה (בין חמישי לשישי) את בסיס חיל האוויר הסורי בעיר חומס שבמערב סוריה, שממנו מאמינים גורמי המודיעין במערב המריאו המטוסים שביצעו את מתקפת הגז השבוע במחוז אידליב. כשישה חיילים סורים נהרגו בהפצצה ונזק כבד נגרם למתקן. רוסיה בתגובה: "מכשול במלחמה בטרור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

התקיפה האמריקנית התבצעה בהוראתו הישירה של הנשיא דונלד טראמפ. 59 טילי טומהוק, טילי שיוט מתקדמים לטווח ארוך, שוגרו משתי ספינות של הצי האמריקני שנמצאות בחלקו המזרחי של הים התיכון. גורם רשמי בארה"ב אמר כי מספר מדינות עודכנו מראש בדבר התקיפה, ובהן גם רוסיה. בהצהרה של הפנטגון הובהר כי ארה"ב נמנעה מלתקוף באזור בבסיס בו נמצאים על פי הערכות מודיעיניות כוחות רוסים. גורם נוסף בממשל הבהיר כי התקיפה בסוריה הייתה חד פעמית וכי אין כוונה להסלמה. 

ברוסיה הגיבו בחריפות בנוגע לתקיפה האמריקנית. "התקיפה פוגעת משמעותית ביחסינו עם ארה"ב", נמסר בהודעת הקרמלין. "הנשיא פוטין מאמין כי התקיפה היא מכשול ליצירת קואליציה בינלאומית שתילחם בטרור".

בישראל בירכו את טראמפ על המתקפה הלילה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בדיבורים ובמעשים שלח הנשיא טראמפ מסר חזק וברור: שימוש בנשק כימי והפצתו, הם בלתי נסבלים. ישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטת הנשיא טראמפ ומקווה שמסר נחוש זה מול הפעולות הנוראיות של משטר אסד, יהדהד לא רק בדמשק, אלא גם בטהרן, פיונגיאנג ובמקומות אחרים".

בנאום קצר שנשא טראמפ לאומה בשל ההתפתחויות, אמר הנשיא כי הוא הורה לתקוף באופן ממוקד את שדה התעופה בסוריה ממנו יצאה המתקפה כימית הקטלנית. "ביום שלישי הדיקטטור הסורי בשאר אסד ביצע מתקפת גז אכזרית ומזעזעת על אזרחים חפים מפשע כשהוא השתמש בגז עצבים", אמר טראמפ. "אסד חנק נשים, ילדים וגברים בזמן שהיו בחיים. זה היה מוות איטי בעבור כה רבים. אפילו תינוקות יפים נרצחו באכזריות במתקפה הברברית. אף ילד לא אמור לסבול זוועות כאלה".

"שנים של ניסיונות לשנות את אסד נכשלו"

"הלילה הוריתי לתקוף את בסיס חיל האוויר בסוריה ממנו יצאה מתקפת הגז. זהו אינטרס חיוני של ארה"ב למנוע ולהרתיע את התפשטות השימוש בנשק כימי קטלני", הוסיף הנשיא האמריקני. "אין מחלוקת על כך שסוריה אכן השתמשה בנשק כימי שהיה אמור להיות מוחרם והפרה את התחייבויותיה הבינלאומיות והתעלמה מההפצרות של מועצת הביטחון של האו"ם".

טראמפ קרא לסיום הטבח בסוריה. "שנים של ניסיונות לשנות את התנהגותו של אסד נכשלו נחרצות", אמר. "כתוצאה מכך משבר הפליטים רק ממשיך להעמיק והאזור כולו ממשיך להיות לא יציב ולאיים על ארה"ב ועל בנות בריתה. היום אני קורא לכל העמים המתורבתים להצטרף אלינו ולסיים את הטבח ואת שפיכות הדמים בסוריה ולהביא לסופו של הטרור מכל הסוגים".

מושל חומס הגיב למתקפה הסורית ותקף את ארה"ב וגם את ישראל. "המתקפה הזאת לא תמנע מאיתנו להמשיך ללחום בטרור", אמר. "ואנו לא נופתע אם ארה"ב וישראל תומכות בטרור הזה ואף משתתפות באופן פעיל בפגיעה בתשתיות של סוריה ובעם הסורי".

בטלוויזיה הסורית אישרו דבריו של טראמפ, ואמרו כי "התוקפנות האמריקנית" כוונה כנגד בסיס חיל האוויר באמצעות מספר טילים וגרמה לכמה אבידות, אך לא נמסר כמה בני אדם נהרגו במתקפה. גורם רשמי בצבא האמריקני אמר כי כבר עכשיו קיימים סימנים לכך שהתקיפה אכן הפחיתה את היכולות של ממשל אסד להשתמש ולשנע נשק כימי.

_OBJ

התקיפה מגיעה בהמשך לאיומים המרומזים ששיגר אתמול טראמפ לסוריה. בשיחה עם כתבים במטוס ה"אייר פורס 1" אמר כי "משהו צריך לקרות" אחרי המתקפה, אותה הוא מייחס לנשיא הסורי בשאר אסד. טראמפ לא אמר מפורשות כי אסד צריך לפנות את כסאו - אך מזכיר ההגנה רקס טילרסון קרא להדחת אסד מהשלטון.

_OBJ

טראמפ הוסיף ואמר בשיחה עם הכתבים כי הוא "חושב שמה שאסד עשה זה איום ונורא, בושה לאנושות". על הנשיא הסורי אמר טראמפ: "הוא שם ואני מניח שהוא מנהל את העניינים, אז משהו צריך לקרות בתחום הזה".

אתמול הבהיר גורם ביטחוני כי תשתיות של צבא רוסיה על אדמת סוריה לא צפויות להיות המטרה – אך ייתכן שארצות הברית תפגע בשדות תעופה סוריים, מערכות הגנה ואמצעים נוספים. לפי שעה לא דווח בסוריה על יעדים של צבא רוסיה שהותקפו.