ג'וליאן אסאנג', ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

התביעה בשוודיה הודיעה היום (שישי) על כוונתה לסגור החקירה המקדימה בדבר הטענות בגין אונס שביצע לכאורה מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס", ג'וליאן אסאנג', ובכך מביאה לסופה סאגה משפטית שארכה שבע שנים. עם זאת, משטרת לונדון הודיעה כי אם אסאנג' ייצא מהשגרירות באקוודור בה הוא מוצא מקלט, הוא ייעצר באופן מיידי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"התובעת הכללית מריאן ניי החליטה היום לחדול את הבדיקה המקדימה בדבר החשד לאונס בהקשר של ג'וליאן אסאנג'", נמסר בהודעת התביעה.

אסאנג' בן ה-45 מתגורר בשגרירות אקוודור בלונדון מאז שנת 2012, לאחר שהסכימה להעניק לו חסינות מדינית. מייסד אתר ההדלפות הואשם בשוודיה בתקיפה מינית של שתי נשים, והחל להתנהל נגדו הליך משפטי שלא בנוכחותו. שוודיה חתמה עם בריטניה על הסכם לפיו אסאנג' יוסגר אליה כדי לעמוד למשפט, וכדי להימנע מהסגרה הוא מצא מקלט בשגרירות אקוודור.

אחרי ההחלטה אמר אסאנג' כי "לא אשכח ולא אסלח על כך שאני מעוכב במקום אחד כבר שבע שנים, ללא אישום, בשעה שאיני יכול לראות את ילדיי ושמי מוכפש".

אסאנג' הכחיש מספר פעמים את ההאשמות נגדו, אך טען כי הוא מסרב לעבור לשוודיה על מנת להיחקר. לדבריו, קיים חשש ממשי כי שוודיה תסגיר אותו לידי ארצות הברית, שם הוא מבוקש מאז הקמת אתר ההדלפות "ויקיליקס" בשנת 2010, שגרם נזק רב למערכת הביטחון האמריקנית.

משמעות סגירת התיק נגד אסאנג' היא שכעת הוא אינו מצוי תחת אף חקירה בשוודיה. המשטרה הבריטית הודיעה בעבר כי אסאנג' עדיין מבוקש על ידיה על כך שהפר את תנאי הערבות שלו. כעת לא ברור כיצד הדבר יושפע מהודעת התביעה בשוודיה.