כשנה אחרי ששוטר תנועה במינסוטה שבארה"ב ירה למוות בגבר שחור שעצר במחסום תנועה, אירוע שהועבר בשידור ישיר בפייסבוק על ידי בת זוגו של הקורבן ועורר זעזוע עולמי, זיכה בית המשפט את השוטר. אלפי בני אדם יצאו אמש להפגין נגד ההחלטה ובמהלך המחאה התעמתו עם שוטרים - שעצרו 18 מהמפגינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משטרת העיר סיינט פול, בירת מינסוטה, הודיעה כי המעצרים בוצעו לאחר שהמפגינים לא נענו לקריאות להתפזר. בעצרת המחאה השתתפו לפני המשטרה יותר מ-2,000 בני אדם שצעדו ברחובות וחלק מהם אף נאספו מול בניין הממשל.

המפגינים החזיקו שלטים בהם נכתב בין היתר: "זה כואב", "לא נעשה צדק לפילנדו" וצעקו: "חיים של שחורים חשובים כאן". מארגני ההפגנה הבהירו כי "פסק הדין הזה מראה כי המערכת מושחתת ולא עושה צדק עם קורבנות של טרור משטרתי".

המחאה במניסוטה פרצה בעקבות החלטת בית המשפט לזכות את השוטר ג'רונימו יאנאז, שירה למוות בפילנדו קסטיל בן ה-32 ב-6 ביולי אשתקד. חברתו של קסטיל, דיימונד ריינולדס, צילמה אז את האירוע, העבירה אותו בשידור חי בחשבון הפייסבוק שלה, וטענה כי השוטרים ירו בו בעודו שולח את ידו לכיסו כדי להוציא את רישיון הנהיגה שלו.

18 נעצרו בעימותים עם המשטרה (צילום: רויטרס)
18 נעצרו בעימותים עם המשטרה | צילום: רויטרס

בתיעוד הקשה נראית ריינולדס, שניות לאחר הירי, אומרת: "המשטרה רצחה את חבר שלי", בעוד השוטר ממשיך לכוון את נשקו לעבר בן זוגה קסטיל, שחזהו מכוסה בדם. "הוא הסביר לשוטר שהוא מתכוון להוציא את רישיון הנהיגה שלו, והשוטר ירה בו", נשמעת ריינולדס אומרת.

השוטר, שממשיך לכוון את נשקו, נשמע צועק לעבר ריינולדס: "אמרתי לו לא לשלוח את ידו", והיא עונה לו: "אמרת לו להוציא את הרישיון שלו, אדוני". בשלב זה היא מבינה שמצבו של קסטיל גרוע משחשבה, והיא נשמעת אומרת: "בבקשה אל תגיד לי שהוא מת ככה, ירית בו ארבעה כדורים, אל תגיד לי שעשית לו את זה. זה לא מגיע לו, הוא איש טוב".