הדיווח והסערה: משרד החוץ הרוסי דחה היום (שלישי) את הדיווח לפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר לשר החוץ לברוב "מידע מסווג ביותר" שהעמיד בסכנה את מקורו במהלך הפגישה בין השניים שנערכה בבית הלבן בשבוע שעבר - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הלילה דיווח "הוושינגטון פוסט" כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חשף מידע מודיעיני רגיש במיוחד בפני שר החוץ הרוסי והשגריר הרוסי במהלך פגישה שהתקיימה בבית הלבן בשבוע שעבר. בכירים בממשל טראמפ בעבר ובהווה טענו כי טראמפ העמיד בסכנה מקור מודיעיני חשוב בפעילות נגד דאע"ש.

על פי הדיווח בארה"ב, המידע הגיע מבית בריתה של ארה"ב במזרח התיכון ועשוי לחשוף מקור המשתף פעולה עם וושינגטון, אשר לפי ה"ניו-יורק טיימס" מגיע מהמזרח התיכון. המידע שנחשף נחשב לרגיש במיוחד והוא נותר חסוי גם בקרב בכירים בממשל עצמו ובקרב בעלות בריתה של ארה"ב.

אותו מקור החזיק למעשה בגישה למידע על פעילות דאע"ש מתוך הארגון - והוא לא נתן לארה"ב אישור לשתף את המידע עם רוסיה. בכירים בממשל אמרו כי ההחלטה של טראמפ מעמידה בסכנה את שיתוף הפעולה עמו.

סרגיי קסיליאק שגריר רוסיה בארה"ב (צילום: CNN)
שגריר רוסיה בארה"ב, סרגי קיסיליאק | צילום: CNN

"מדובר במידע ברמת 'מילת-קוד'", אמר בכיר אמריקני בעל גישה לנושא. בכך הוא התכוון לאחד מהסיווגים הגבוהים ביותר של סוכנויות הביון האמריקניות. "טראמפ חשף יותר מידע לשגריר הרוסי ממה שאנו משתפים עם בנות-בריתנו", הוסיף.

הדיווח הזה מגיע בשעה שטראמפ ניצב בפני לחצים פוליטיים ומשפטיים הנוגעים לקשריו עם רוסיה. בשבוע שעבר הוא פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, במהלך חקירה שהתנהלה בעניין קשריו עם הרוסים במהלך הבחירות.

יום לאחר שפיטר את קומי, אירח טראמפ את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר סרגיי קיסליק בחדר הסגלגל. במהלך אותה פגישה, לטענת בכירים בממשל, חרג טראמפ מה"תסריט", והחל לשתף בפרטי פרטים מידע על דאע"ש. בין השאר מידע הנוגע לאיום בגינו מגבילה ארה"ב עליית נוסעים עם מחשבים ניידים לטיסות.

בעוד שעבור כל אחד בממשל, חשיפת מידע מסוג זה מנוגדת לחוק, טראמפ כנשיא נהנה מסמכויות נרחבות וככל הנראה אין במעשיו דבר פלילי. יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, שנכח בפגישה הכחיש כי נמסר בה מידע שלא היה ידוע לציבור.

מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, הכחיש את הדיווחים לפיהם טראמפ חשף מקורות בפני הרוסים. "במהלך פגישתו של הנשיא עם לברוב השניים דנו במגוון נושאים, אמנם הם אכן דנו באיומי טרור ספציפיים אך לא במקורות, שיטות או מבצעים צבאיים", הסביר.