ארה"ב תקפה הלילה (בין חמישי לשישי) בהוראותו הישירה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את בסיס חיל האוויר הסורי בעיר חומס, שממנו המריאו המטוסים שביצעו את מתקפת הגז במחוז אידיליב. כ-60 טילים שוגרו מספינות הצי האמריקני, במתקפה חסרת תקדים בעוצמתה ושישה חיילים סורים נהרגו. התגובות מכל העולם לא איחרו לבוא, בארה"ב הבהירו כי מדובר בפעולה חד פעמית ואין רצון להסלמה. "המתקפה הייתה תגובה מידתית לפשע הנתעב של אסד", נמסר מהפנטגון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ברוסיה הגיבו בחריפות בנוגע לתקיפה האמריקנית. "התקיפה פוגעת משמעותית ביחסינו עם ארה"ב", נמסר בהודעת הקרמלין. "הנשיא פוטין מאמין כי ההפצצות בסוריה הן מכשול ליצירת קואליציה בינלאומית שתילחם בטרור. התקיפה האמריקנית היא בניגוד לחוק הבינלאומי והיא מהווה פעולה תוקפנית נגד מדינה ריבונית. זו פעולה צינית שמטרתה להסיח את דעת העולם מהרג האזרחים בעירק".

בדרך לכהונה רביעית, פוטין (צילום: רויטרס)
פוטין: "התקיפה פוגעת ביחסינו עם ארה"ב" | צילום: רויטרס
התקיפה האמריקנית בסוריה בשנה שעברה (צילום: רויטרס, חדשות)
שיגור הטיל מהמשחתת האמריקנית | צילום: רויטרס, חדשות

בצרפת הבהירו כי ארה"ב הודיעה מראש על התקיפה. "דיברתי עם מזכיר המדינה בלילה", אמר שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו. "השימוש בנשק הכימי הוא מחריד, ויש להיענש על השימוש בו כי מדובר בפשע מלחמה". נשיא אוסטרליה הביע את תמיכתו בהפצצת בסיס חיל האוויר בחומס. "תגובה מידתית ומתואמת", אמר בהצהרה לכלי התקשורת וקרא גם לרוסיה לקחת חלק במאמצים לשלום בסוריה.

בבריטניה נתנו גיבוי לפעולה האמריקנית. "ממשלת בריטניה תומכת באופן מלא בתקיפה", אמר דובר הממשלה. "התגובה הייתה הולמת לשימוש הברברי של הסורים בנשק סורי".

התקיפה האמריקנית באפריל אשתקד (צילום: רויטרס, חדשות)
"שימוש בנשק כימי הוא פשע מלחמה" | צילום: רויטרס, חדשות

בישראל בירכו את טראמפ על המתקפה הלילה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בדיבורים ובמעשים שלח הנשיא טראמפ מסר חזק וברור: שימוש בנשק כימי והפצתו, הם בלתי נסבלים. ישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטת הנשיא טראמפ ומקווה שמסר נחוש זה מול הפעולות הנוראיות של משטר אסד, יהדהד לא רק בדמשק, אלא גם בטהרן, פיונגיאנג ובמקומות אחרים".

נתניהו חשש להביך את ממשל טראמפ (צילום: רויטרס)
רה"מ: "ישראל תומכת באופן מלא בטראמפ" | צילום: רויטרס

בקרב המורדים הסורים שמחו על ההתערבות האמריקנית. "אנחנו מקווים כי האמריקנים ימשיכו להילחם בתקיפות חיל האוויר הסורי ובשימוש בנשק אסור על פי החוק הבינלאומי", נמסר בהודעה. גם ערב הסעודית הביעה את תמיכתה המלאה בארה"ב. "החלטה אמיצה של הנשיא טראמפ", אמר גורם בממלכה הסעודית.

משחתת אמריקנית (צילום: רויטרס)
המשחתת ממנה שוגרו הטילים | צילום: רויטרס

מושל חומס, העיר בה הופצץ הבסיס, תקף את ארה"ב. "המתקפה האמריקנית משרתת את מטרותיהם של קבוצות טרור", אמר בריאיון לטלוויזיה הסורית. "המדיניות הסורית לא תשתנה. התקיפה הזו לא הייתה הראשונה ואני מאמין שגם לא האחרונה". גם באירן גינו את המתקפה האמריקנית, כך נמסר מסוכנות הידיעות האירנית.