ישיר מצרפת: טקס השבעתו של מקרון (צילום: sky news)
הנשיא היוצא והנשיא הנכנס | צילום: sky news

תחת אבטחה כבדה ובהתרגשות גדולה יועבר היום (ראשון) השלטון מידיו של הנשיא הסוציאליסט פרנוסאה הולנד לנשיא הנבחר - עמנואל מקרון. מקרון, בנקאי לשעבר ואחד מיועציו ואנשי שלומו של הולנד, נבחר לפני כשבוע ברוב של 65% מהמצביעים, שבחרו בו על פני מועמדת הימין הקיצוני מארין לה פן.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היום יערכו שלושה טקסים שונים. הראשון בארמון האליזה, בו יעברו רשמית הסמכויות לידיו של מקרון הנשיא הצעיר המבטיח. משם יגיע הנשיא יגיע לשער הניצחון שם ראש העיר אן הידלגו תקבל את פניו ותברך אותו.

מקרון מושבע לנשיא צרפת (צילום: רויטרס)
מקרון מושבע לנשיא צרפת | צילום: רויטרס
מקרון ורעייתו (צילום: רויטרס)
מקרון ורעייתו | צילום: רויטרס

"אנו חייבים להבין מחדש את הדברים שמאחדים אותנו, צרפת חזקה ששהיא מאוחדת", אמר מקרון בנאום ההשבעה שלו. "גם אירופה צריכה לקום מחדש, למען ערכי הדמוקרטיה והרפובליקה. העולם ישמע עכשיו שוב את קולה של צרפת".

"צרפת תישאר לצד זכויות האדם והשלום",הוסיף. "יש לנו תפקיד חשוב למלא באירועים העולמיים - אנו נוביל תהליכים דמוקרטים יותר וחופשיים יותר באירופה. אנשים מצפים ממני להרבה מאוד, אני מודע לזה. האתגרים קשים אבל דבר לא יגרום לי לוותר. אני יוצא לעבודה - תחי הרפובליקה, תחי צרפת".

מקרון - הנשיא הצעיר ביותר בתולדות הרפובליקה

אחרי המינוי והעברת הכוח הרשמית היום, מקרון ימנה את ממשלתו ויתכונן לבחירות הפרלמנטריות שיערכו ב-11 ביוני וב-18 ביוני. "זו הפעם הראשונה שאני רואה את העברת הסמכויות - הפעם גם התקשורת יותר נלהבת, אולי בגלל שמקרון הוא פנים חדשות", מספרת סשה ג'ורדל, תושבת פריס בת 40 שתמכה במקרון והגיעה לטקס. "היה שווה הפעם להתעורר מוקדם, גם ביום המנוחה".

מקרון, בן 39, הפך לנשיא הצעיר בתולדות צרפת. הזכייה בבחירות מסמלת את השיא בקפיצה העצומה שעשה בקריירה הפוליטית שלו, הוא נבחר מבלי שעמדה מאחוריו מפלגה גדולה וללא ניסיון. מערכת הבחירות האחרונה מסמלת את הדחייה של המפלגות המסורתיות בצרפת והאתגר העיקרי שיעמוד מולו הוא לאחד את האומה המשוסעת.

ביומו הראשון כנשיא מינה מקרון את אלכסיס קוהלר כראש הצוות שלו, התפקיד החזק בצוותו של הנשיא. קוהלר היה גם ראש הצוות של מקרון כשהיה שר אוצר. בראש משרד החוץ שלו יעמוד פיליפ אטיין.