צפו בכותרות העבר של 9.4 לאורך השנים
הביקור שבוטל. הנסיך צ'ארלס | צילום: רויטרס, חדשות

דיווח: הנסיך צ'ארלס מצא עצמו בלב סערה דיפלומטית לאחר שמשרד החוץ הבריטי ביטל את ההכנות לקראת ביקורו בישראל - יורש העצר הבריטי רצה להיות בן משפחת המלוכה הראשון לערוך ביקור רשמי בישראל מאז הקמתה. במהלך הביקור אמור היה הטוען לכתר לבקר ולכבד את אלפי החיילים הבריטים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה וגם לציין 100 שנה להצהרת בלפור, אלא שגורמים במשרד החוץ הבריטי החליטו תחילה לדחות את הביקור שתוכנן לסוף השנה - ולבסוף ביטלו אותו לחלוטין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ה"סאן" הבריטי דיווח היום (ראשון) כי הביקור בוטל, ככל הנראה בשל הרצון שלא להביך חלק ממדינות ערב באזור, שנוהגות לארח לעיתים קרובות את בני משפחת המלוכה. הקולונל ריצ'רד קמפ, מפקד בכיר לשעבר בצבא הבריטי ומי שנחשב לתומך מובהק של ישראל, כינה את ההחלטה "חנופה לדיקטטורים ערבים".

התיאומים לקראת הביקור החלו בתחילת השנה לאחר שנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, בסיוע שר החוץ בוריס ג'ונסון, הזמין את משפחת המלוכה לביקור בירושלים. במסגרת הביקור, אמור היה הנסיך לפקוד את קבריהם של 16 אלף החיילים הבריטים שנהרגו במערכה לכיבוש ארץ ישראל בשנת 1917. בנוסף, הטוען לכתר צפוי היה להשתתף באירועים לציון מאה השנים להצהרת בלפור - ההכרה הראשונה של הממשל הבריטי לזכות של העם היהודי להקים מדינה בארץ ישראל.

עם זאת, ועדת הביקורים המלכותית במשרד החוץ - שאחראית לתיאום הנסיעות של משפחת המלוכה ברחבי העולם - התנגדה לביקור. למרות זאת, מסתמן כי ההזמנה הרשמית לביקור מעולם לא הגיעה לידיו של בית המלוכה הבריטי ואף לא לנסיך צ'ארלס עצמו. "ההחלטות לגבי יעדי הביקור של בני משפחת המלוכה מטעמה של הוד מלכותה מתקבלות בידי ועדת הביקורים המלכותית וכוללות המלצות של משרד החוץ", נכתב בהודעת המשרד הבריטי.

גם אם הביקור היה מתקיים כמתוכנן, זה לא היה נחשב לביקורו הראשון של צ'ארלס בישראל. באוקטובר האחרון הגיע יורש העצר הבריטי להלווייתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל ואף פקד את קברה של סבתו - אמו של הנסיך פיליפ - שקבורה בכנסייה סמוך להר הזיתים בירושלים. על פי הדיווח, בני משפחת המלוכה הגיעו בעבר מספר פעמים לישראל, אולם אלו לא נחשבו לביקורים רשמיים.