היום (חמישי) דנה מועצת הביטחון של האו"ם במזרח התיכון וסכסוך הישראלי-פלסטיני, בדגש על "הסוגייה הפלסטינית". מדובר בדיון פתוח שמתקיים מדי רבעון, והפעם לבקשת ארצות הברית: נציגת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, ביקשה לכנס את הדיון ו"לשמוע את עמדות שני הצדדים" בנושא הפתרונות האפשריים. היילי גינתה את ההטייה נגד ישראל במועצת הביטחון: "הדיונים כאן הופכים לבמה לניגוח ישראל, וזה לא תורם לאף גורם באזור ולא מקדם את השלום. צריך להפסיק את זה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היילי הוסיפה כי ארה"ב מאמינה שניתן להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים "ופועלת למימוש מטרה זו, שניתן להגיע אליה רק בשיחות ישירות". היילי ציינה כי אירן וחיזבאללה הם הגורמים שפועלים לערעור היציבות במזרח התיכון ותומכים במשטר אסד: "צריך להתמקד בסכנה שנשקפת מהם".

שגריר ישראל דני דנון שיבח את תפקודה של היילי במועצה והוסיף: "אנחנו מעריכים את העמדה האמריקנית המוסרית ואת ההתעקשות לדון בסיבות האמיתיות לחוסר היציבות באזור. יש מדינה אחת ששותלת מהומה וזורעת הרס ושפיכות דמים במזרח התיכון ומעודדת טרור - אירן". דנון אמר כי ישראל היא "פרטנרית למאבק בטרור ומגדלור של תקווה" בעוד אירן "גורמת לזוועות בסוריה בכל יום, וראינו את התוצאות הקשות במתקפה הכימית".

מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: רויטרס, חדשות)
מועצת הביטחון של האו"ם, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

דנון הוסיף כי: "האירנים לא מסתירים את כוונותיהם: רק לפני יומיים הם כתבו על אחד מהטילים שלהם 'מוות לישראל'. אירן מאיימת על יציבות האזור לא רק באמצעות שלוחותיה, אלא גם ישירות על ידי תמיכה בטרור וביצוע ניסויי טילים בליסטיים בניגוד להחלטות מועצת הביטחון".

עוד טען השגריר הישראלי כי "חמאס מוביל את כולנו לעימות הבא, הוא מגביר את ארסנל הטילים שלו וממשיך לקרוא להשמדת ישראל ולחפור מנהרות", הוסיף דנון - שהדגיש כי ברגותי הוא טרוריסט ולא מנהיג לגיטימי: "האדרתם של טרוריסטים כמו ברגותי לא רק מרחיקה את השלום אלא מחללת את זכרם של קורבנותיו החפים מפשע". 

עוד גינה דנון את ההתמקדות של המועצה בישראל במקום באיום דאע"ש והוסיף: "הסיכוי לשלום אמיתי יגיע רק כשהפלסטינים יפסיקו את הטרור, ייאבקו בהסתה ויחזרו לשולחן המשא ומתן. החלטות חד צדדיות של הפורום הזה לא יעזרו בדבר, הגיע הזמן לשים סוף להתמקדות האובססיבית של המועצה הזו בישראל".

דני דנון (צילום: רויטרס, חדשות)
"אירן זורעת הרס באזור". דנון | צילום: רויטרס, חדשות

הנציג הפלסטיני אמר בדיון כי יש להסיר את הכיבוש הישראלי מהשטחים הפלסטיניים: "לא נסכים להמשך נישול אדמותינו". לדבריו, מדיניות ישראל שלא מיישמת את ההחלטות הקודמות פוגעת במעמד מועצת הביטחון: "על ישראל לעמוד בהחלטות או שתישא בתוצאות. אסור לפטור אותה מאחריות לפשעים והפגיעה בסיכוי לשלום".

עוד הוסיף השגריר של פלסטין, שמוגדר כמשקיף, כי "הרחבת ההתנחלויות מצמצמת את התקווה ומקטינה את הסיכוי לשלום". בהתייחסות לשביתת הרעב של האסירים הפלסטיינים, אמר השגריר: "היא נועדה להסיט את תשומת הלב העולמית למצבם של האסירים, היא מובלת על ידי המנהיג מרואן ברגותי - אנחנו דורשים סולידריות בינלאומית עם האסירים".

לסיכום דבריו אמר הנציג הפלסטיני כי שאיפת ההנהגה הפלסטינית היא "לראות שני עמים חיים בשלום זה לצד זה", לצד פעולות לאיחוד פנימי. "אנו מצייגים 10 שנים למצור על עזה, 50 שנים לכיבוש, 70 שנים להחלטת האו"ם ו-100 שנים להצהרת בלפור - המצב הקיים, הסטטוס קוו, לא תקין ולא ניתן לחיות בו לטווח ארוך, כל עוד יש טרור נגד אזרחינו והטרגדיות לפליטים רק מתגברות בזמן שההתנחלויות מתרחבות. צריך לנקוט צעדים מיד כדי למנוע מהמשבר להחריף".

במכתב ששלחה לפני כשבוע וחצי כתבה היילי כי המצב במזרח התיכון כולו מחייב דיון: "אנו מזמינים את חברות המועצה לבחון את הסכסוכים באזור בעדשה רחבה יותר ולהציף את הסוגיות החשובות ביותר עבורם". השאלות המרכזיות שהציגה היילי: "מיהם השחקנים האזוריים שמרווחים מהכאוס באזור ומהם קשריהם לטרור? אילו צעדים יש לנקוט כדי לזהות איומים לביטחון הבינלאומי ולפעול כנגדם? איך הקהילה הבינלאומית יכולה לפעול לכך ש'שחקנים רעים' לא ירוויחו מהמאמצים לשיקום האזור?".