"הראתה חוזקה", אסמה אסד (צילום: רויטרס, חדשות)
אסמה אסד. תאבק את האזרחות? | צילום: רויטרס, חדשות

המפלגה הדמוקרטית-ליברלית בבריטניה קוראת לנשל את אסמה אסד, אשתו של שליט סוריה בשאר אסד, מאזרחותה הבריטית. לדברי דובר המפלגה, "בוריס ג'ונסון הפציר במדינות אחרות לעשות יותר למען סוריה, אולם הממשל הבריטי יכול לומר לאסמה אסד: 'או שתפסיקי להשתמש בעמדתך כדי להגן על מעשים ברברים, או שתאבדי את אזרחותך'".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הגברת אסד הביעה תמיכה בלוחמי הממשל בשלל חשבונותיה ברשתות החברתיות וכן תקפה את פעולות המערב. היא אף הצטרפה לבעלה בהאשמת המערב בבדיית המתקפות הכימיות בארצה. "מה שארה"ב עשתה הוא מעשה חסר אחריות, שמשקף ראייה לטווח קצר בלבד", כתבה בחשבון האינסטגרם שלה לאחר המתקפה האמריקנית בסוריה. "הוא משקף אופק צר ועיוורון פוליטי וצבאי למציאות, כמו גם נפילה נאיבית למסע פרופגנדה".

בני הזוג אסד (צילום: רויטרס)
הזוג אסד. מביעה תמיכה | צילום: רויטרס

הגברת הראשונה של סוריה נולדה בלונדון לזוג הורים ממוצא סורי גם הם. היא למדה בבית הספר הפרטי לבנות קווינס קולג', ובהמשך למדה בקינגס קולג' מדעי המחשב. כבר כיום סובלת אסד מסנקציות המונעות ממנה לטייל במדינות האיחוד שאינן בריטניה. בנוסף, היא אינה יכולה לקבל סיוע כלכלי ממדינות האיחוד.

היות והיא מחזיקה באזרחות כפולה, ייתכן ויהיה חוקי להסיר ממנה את אזרחותה הבריטית. מזכירת המדינה היא בעלת הסמכות להסיר את האזרחות הבריטית במידה ונקבע כי המהלך "יועיל לטובת הציבור".