ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

הצבא הסורי טוען כי במתקפות אוויריות אמש בדיר-אזור שבמזרח המדינה נהרגו מאות בני אדם לאחר שמאגר גז רעיל הופגז. לטענת צבא אסד, מאחורי המתקפה עומדים כוחות הקואליציה בהובלה אמריקנית. בשלב זה אין כל אימות לטענות. במטה הקואליציה הכחישו את הדיווחים ואמרו כי כלל לא היו תקיפות באזור זה באותה שעה. "הקואליציה לא ביצעה מתקפות באזור הזה בימים המדוברים- הדיווח הסורי לא מדויק והוא כנראה - הטעיה מכוונת", אמר ג'ון דוריאן, דובר הקואליציה לרויטרס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת הצבא, האמריקנים הפציצו מאגר של החומר הרעיל השייך לדאע"ש בעיר הסמוכה לא-רקה. לטענת אנשי אסד, החומר שהשתחרר לאוויר הרג מאות, כולל אזרחים רבים.

ההודעה הסורית על המתקפה לכאורה מגיעה ימים ספורים לאחר שספינות הצי האמריקני של ארה"ב שיגרו טילי שיוט לעבר בסיס חיל האוויר של צבא אסד, ממנו יצאו מטוסים לבצע את התקיפה הכימית באידליב. סוריה ורוסיה גינו את ההפגזה האמריקנית ואמרו כי מדובר בהפרת הריבונות של סוריה.

פוטין ואסד (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין ואסד | צילום: רויטרס, חדשות

רק לפני יומיים אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי בידי רוסיה מידע לפיו ארה"ב מתכוונת לתקוף שוב בסוריה. "אנחנו מחזיקים במידע לפיו פרובוקציה דומה לזו שראינו כבר נמצאת בשלבי תכנון", אמר פוטין במהלך פגישה עם נשיא איטליה סרג'יו מטארלה, שביקר במוסקבה.

עוד הוסיף פוטין כי האמריקנים מתכננים ליצור "מתקפות כימיות מזויפות". "בחלקים אחרים בסוריה, כמו בפרברים של דרום דמשק, הם מעוניינים לפזר חומרים ולהאשים אחר כך את המשטר הסורי במתקפות כימיות נוספות". פוטין לא סיפק הוכחות לטענותיו.

אתמול הטילה רוסיה וטו במועצת הביטחון על ההצעה להקים ועדת חקירה לטבח הכימי בסוריה. ההחלטה הגיעה שעות ספורות לאחר שמזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון נועד עם נשיא רוסיה פוטין ושר החוץ לברוב ואמר כי היחסים בין המדינות נמצאים בנקודת שפל.