לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
מסר מידע סודי ללברוב בפגישה? | צילום: CNN

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חשף מידע מסווג ביותר בפני שר החוץ הרוסי והשגריר הרוסי במהלך ביקורם בבית הלבן בשבוע שעבר, כך דיווח הלילה (שני), ה"וושינגטון פוסט". בכירים בממשל טראמפ בעבר ובהווה טענו כי טראמפ העמיד בסכנה מקור מודיעיני חשוב בפעילות נגד דאע"ש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח המידע שטראמפ מסר, הגיע ממקור המשתף פעולה עם ארצות הברית. מקור זה נחשב כה רגיש שהמידע שהגיע ממנו הוסתר מפני בנות בריתה של ארה"ב, והוגבל גם בפני בכירים בתוך הממשל האמריקני. אותו מקור מחזיק בגישה לעבודה הפנימית בדאע"ש והוא לא נתן לארצות הברית אישור לשתף את המידע עם רוסיה. בכירים בממשל אומרים כי ההחלטה של טראמפ מעמידה בסכנה את שיתוף הפעולה עמו.

בתום פגישתו של טראמפ עם לברוב, נקטו בכירים בבית הלבן צעדים שנועדו למזער את הנזקים. בין היתר בוצעו שיחות ל-CIA ולסוכנות לביטחון לאומי. "מדובר במידע ברמת 'מילת-קוד'", אמר בכיר אמריקני בעל גישה לנושא. הוא התכוון בכך לאחד מהסיווגים הגבוהים ביותר של סוכנויות הביון האמריקניות. "טראמפ חשף יותר מידע לשגריר הרוסי ממה שאנו משתפים עם בנות-בריתנו", הוסיף.

הדיווח הזה מגיע בשעה שטראמפ ניצב בפני לחצים פוליטיים ומשפטיים הנוגעים לקשריו עם רוסיה. בשבוע שעבר הוא פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, במהלך חקירה שהתנהלה בעניין קשריו עם הרוסים במהלך הבחירות.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: רויטרס, חדשות)
ביקר בשבוע שעבר, לברוב | צילום: רויטרס, חדשות

יום לאחר שפיטר את קומי, אירח טראמפ את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר סרגיי קיסליק בחדר הסגלגל. במהלך אותה פגישה, לטענת בכירים בממשל, חרג טראמפ מה"תסריט", והחל לשתף בפרטי פרטים מידע על דאע"ש. בין השאר מידע הנוגע לאיום בגינו מגבילה ארה"ב עליית נוסעים עם מחשבים ניידים לטיסות.

בעוד שעבור כל אחד בממשל, חשיפת מידע מסוג זה מנוגדת לחוק, טראמפ כנשיא נהנה מסמכויות נרחבות וככל הנראה אין במעשיו דבר פלילי. יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, שנכח בפגישה הכחיש כי נמסר בה מידע שלא היה ידוע לציבור.

מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, הכחיש את הדיווחים לפיהם טראמפ חשף מקורות בפני הרוסים. "במהלך פגישתו של הנשיא עם לברוב השניים דנו במגוון נושאים, אמנם הם אכן דנו באיומי טרור ספציפיים אך לא במקורות, שיטות או מבצעים צבאיים", הסביר.