הבטיחו תגובה חריפה. צפון קוריאה
הבטיחו תגובה חריפה. צפון קוריאה | צילום:

על רקע האיומים ההדדיים ותנועת הכוחות האמריקניים לים סין הדרומי, צפון קוריאה ביצעה הלילה (ראשון) ניסוי כושל בשיגור טיל בליסטי שהתקיים בסמוך לעיר הנמל סינפו, הממוקמת בחופה המזרחי.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

צבא ארצות הברית אישר את קיום הניסוי ועדכן כי הטיל ששוגר התפוצץ כמעט באופן מיידי. "עדיין לא ברור מהו סוג הטיל", אמר גורם בצבא האמריקני והוסיף כי ארצות הברית מחויבת באופן מלא לעבודה משותפת עם בעלות בריתה, דרום קוריאה ויפן, כדי לשמור על הביטחון באזור. הנשיא טראמפ וסגנו מייק פנס עודכנו בניסוי אך טרם נמסרה תגובה רשמית מהבית הלבן.

דרום קוריאה גינתה בחריפות את הניסוי ואמרה ששיגור הטיל מצד הצפון מאיים על העולם כולו. "המצעד הצבאי אתמול ושיגור הטיל היום הם תצוגת כוח שמאיימת על יציבות העולם", אמר שר החוץ. בהמשך הודעת הגינוי הזהירה דרום קוריאה כי המשך הפרובוקציות ופעולות כמו ניסוי גרעיני או שיגור טיל בליסטי ארוך טווח, יוביל מצדם לכדי פעולת ענישה.

הניסוי הבליסטי הכושל מגיע יום לאחר שפיונגיאנג קיימה מצעד צבאי נרחב לכבוד ציון הולדתו של מייסד האומה הצפון קוריאנית, קים איל סונג, ובו הציגה לעולם טילים בליסטיים חדשים.

האזינו לדיווח מישראלי שנמצא בצ' קוריאה (צילום: רויטרס)
לא ברור מהו סוג הטיל. המצעד הצבאי אמש | צילום: רויטרסבסוף השבוע האחרון איים הצבא הצפון קוריאני כי אם ארצות הברית תתקוף בשטחה, הוא "ינקוט בתגובה חריפה וחסרת רחמים". איום זה מגיע על רקע הדיווחים כי ארצות הברית בוחנת אופציות למתקפת מנע בצפון קוריאה. לפי סוכנות הידיעות המקומית, בפיונגיאנג הצהירו כי "פעולות הנגד שלנו מול ארצות הברית לא יאפשרו לתוקפים לשרוד".

בניסוי הבליסטי הקודם שביצעה פיונגיאנג שוגר טיל לטווח של 60 ק"מ ונפל בשטחה הימי של יפן. הצעד גרר תגובה חריפה מהממשלה בטוקיו: "לא נוכל להיות סבלניים כלפי מעשיה הפרובוקטיביים של פיונגיאנג".