האזינו לדיווח מישראלי שנמצא בצ' קוריאה (צילום: רויטרס)
קוריאה הצפונית מציגה טילים חדשים | צילום: רויטרס

על רקע המתיחות המהדהדת בינה למערב, קוריאה הצפונית הציגה לפנות בוקר (שבת, שעון ישראל) במצעד הצבאי לרגל יום הולדתו ה-105 של אבי האומה קים איל סונג, טילים בליסטיים חדשים שטרם נראו בעבר ברשות המדינה המבודדת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על אף החידושים שהציגה, נדמה כי קוריאה הצפונית נמנעת מפרובוקציה ולא הוצג כל ניסוי בנשק גרעיני. יחד עם זאת, במהלך המצעד הציג הצבא הצפון קוריאני טילים חדשים שמעידים בין השאר על יכולותיה הצבאיות של המדינה.

מצעד צבאי בצפון קוריאה. ארכיון (צילום: רויטרס)
נמנעה מפרובוקציה נוספת. המצעד בצ. קוריאה | צילום: רויטרס

מלבד הטילים הניתנים לשיגור מצוללות, הוצג לראשונה טיל דו שלבי חדש, המבוסס ככל הנראה על טיל ה"נודונג" הוותיק, אך מותאם לטווחים גדולים יותר של כ-2,000 ק"מ. טיל בליסטי נוסף שהוצג ומתאפיין בטווח זהה, הוא טיל הדומה ל"מוסודאן" אותו ייצאה המדינה בעבר לאירן .

הטיל החדש המבוסס על "נודונג"
הטיל החדש המבוסס על "נודונג" | צילום:
טיל דמוי "מוסודאן"
טיל דמוי "מוסודאן" | צילום:

אך המדינה הקומוניסטית לא הסתפקה באלו והציגה טיל נוסף. מדובר בטיל בין-יבשתי הדומה במידותיו ל"טופול" הרוסי, וכן מזכיר במידה רבה את הטיל הסיני DF-31.

הבטיחו תגובה חריפה. צפון קוריאה
טיל חדש נחשף: רמז לשת"פ סיני? | צילום:

חשיפת הטיל יכולה להעיד בין השאר על שיתוף פעולה הקיים בין סין, רוסיה וקוריאה הצפונית. מאחורי עניין זה לצד עיתוי חשיפת הטיל, אפשר שעומד רמז לממשל טראמפ כדי לאותת לו מי המדינות העומדות מאחורי צפון קוריאה.

"הטילים החדשים שהוצגו הם בעלי ממדים של טילים בליסטיים בין יבשתיים המסוגלים לכסות את שטחה של ארה"ב כולה", הסביר טל ענבר חוקר בכיר במכון פישר לאוויר לחלל. בהקשר זה יש לציין כי קוריאה הצפונית השתתפה בבניית כור גרעיני עבור נשיא סוריה אסד, והטילים והרקטות הכבדות שלה כבר נמצאות באירן וסוריה. היא אף שיתפה את המדינות הללו בידע בייצור ובטכנולוגיות לשיפור טווח ודיוק.

אתמול איים הצבא הצפון קוריאני כי אם ארצות הברית תתקוף, "ננקוט בתגובה החריפה וחסרת הרחמים ביותר", זאת על רקע הדיווחים בתקשורת האמריקנית על בחינת האפשרות למתקפת מנע בצפון קוריאה. האיום החריף בא בעקבות שליחת כוחות אמריקנים ימיים לאזור ים סין הדרומי, לאחר הניסוי הגרעיני של צפון קוריאה ועל רקע החשש הגובר בארה"ב כי ניסוי נוסף יתבצע בקרוב. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, בצבא אמרו כי "פעולות הנגד שלנו מול ארצות הברית יינקטו באופן חסר רחמים שלא יאפשר לתוקפים לשרוד".