ביקורת על דברי המשורר (צילום: רויטרס)
דילן תחת ביקורת. ארכיון | צילום: רויטרס

האם בוב דילן העתיק את נאום הנובל של שלו מאתר SparkNotes? אתר ה"רולינג סטון" מציג 20 מקרים של דמיון חשוד בין דיונים על הספר "מובי דיק" לבין הנאום של דילן. ספרו של הרמן מלוויל הוא אחד מבין שלושה ספרים שדילן הזכיר בנאום שלו, שכעת סופג ביקורת והופך לשנוי במחלוקת. יחד עם מובי דיק, דילן הזכיר גם את האודיסאה ואת "במערב אין כל חדש".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יש כמה ספרים שתקועים איתי מאז שקראתי אותם בבית הספר היסודי – אני רוצה לספר לכם על שלושה מהם", אמר דילן בנאום שסיפק החודש אחרי עיכובים רבים. דילן הוכרז כחתן פרס נובל לספרות בחודש אוקטובר האחרון, למרות שהוא לא הגיע לטקס עצמו שנערך בדצמבר האחרון, וב-4 ביוני הוא הרצה במכללה השוודית בלוס אנג'לס לכבוד הכבוד ו-900,000 הדולרים שמגיעים איתו. 

בן גרינמן, שהיה הראשון להצביע על בעיות בנאום של דילן באתר שלו, טוען שדילן גם הוסיף למובי דיק ציטוטים שלא קיימים בספר - למשל ציטוט שבו כומר אומר לאחד מאנשיו של קפטן אחאב,  פלאסק "יש אנשים שהפציעות שלהם מובילות לאל, אחרים פונים להתמרמרות". גרינמן לא מצא את הציטוט במובי דיק, אבל הוא כן מצא אותו באתר SparkNotes - אתר לסיכומי ספרים וטקסטים המשמש לרוב סטודנטים: באתר, אותו פלאסק מופיע כמי שבחר באלוהים ולא במרמור.

על פי הדיווחים – יש בהרצאה של דילן לפחות 20 משפטים שנלקחו מהדיונים ב SparkNotes על מובי דיק. בדוגמא נוספת, דילן אומר על הקפטן אחאב "הוא קורא למובי 'הקיסר' ורואה אותו כהתגלמות הרשע". גם הציטוט הזה לא לקוח מהספר עצמו אלא מהפרשנות. 

דילן אמר בהרצאה "לבסוף – אחאב ראה את מובי ... הספינות הורדו... מובי תקף את ספינתו של אחאב והרס אותה. ביום שלמחרת , הוא ראה את מובי שוב. שוב, הספינות הורדו. מובי תקף שוב. ב SparkNotes:נכתב "אחאד לבסוף ראה את מובי דיק, סירת הצלצל הוזנקו ומובי דיק תקף את ספינת הצלצל של אחאב והרס אותה, ביום שלמחרת – מובי דיק שוב זוהה, הסירות שוב הורדו.. מובי דיק שוב תקף את ספינתו של אחאב". האתר "רולינג סטון" מפרט שורת משפטים דומים עד זהים - ומטעמו של דילן טרם התקבלה תגובה, וגם לא האתר Sparknotes.