"מל"ט ישראלי תקף בנגורנו-קרבאך" (צילום: התעשייה האווירית)
"מל"ט ישראלי תקף בנגורנו-קרבאך" | צילום: התעשייה האווירית

ה"וושינגטון פוסט" דיווח אתמול (רביעי) על כך שמטוס ללא טייס (מל"ט) מדגם הארופ שמייצרת התעשייה האווירית הישראלית שימש את הצבא האזרי במלחמה נגד ארמניה בחבל נגורנו-קרבאך. לטענת דובר משרד ההגנה הארמני, שבעה בני אדם כתוצאה מפגיעת המל"ט המתאבד. הדובר כתב בדף הפייסבוק שלו כי מי שהפעיל את המטוס השתייך לצבא הארמני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

מדובר, כפי הנראה, באחת הפעמים הראשונות בהן נעשה שימוש בנשק הזה בסכסוך בין אזרבייג'ן לארמניה שמתנהל כיום באזור נגורנו-קרבאך. לפי הדיווח, כאשר המל"ט בפעולה, הוא מתביית על המטרה שמיועדת לו ומתנגש בה. עוד מוסיף הוושינגטון פוסט כי לפי האתר של התעשייה האווירית, המל"ט מדגם הארופ מסוגל לאתר את המטרות באופן עצמאי בהתבסס על רדאר או גלי רדיו.

הסכסוך בין אזרבייג'ן לארמניה על חבל הארץ המדובר הוביל ללחימה בפעם הקודמת ב-1991. כיום האזור מהווה מובלעת ארמנית בתוך שטחה של אזרבייג'ן שהכריזה על התנתקות ממנה, לאחר התייצבות הפסקת האש האחרונה ב-1994.

היקף השימוש המדויק במל"ט הישראלי "הארופ" בקרב מדינות העולם אינו ידוע. על פי מקורות זרים, דווח שהמטוס נמכר בעבר להודו. בחודש יוני אשתקד פורסם באתר התעשייה האווירית כי "מאות מערכות מל"טים מדגם זה, המעניקות למפעיליהן יתרון משמעותי בשדה הקרב, נמכרו למדינות שונות".