נחלצה לעזרת בת הברית. אירן
אירן צריכה 230 מטוסים חדשים | צילום: רויטרס

אירן הגיע לסיכום על רכישת 100 מטוסים מיצרנית המטוסים האמריקנית המובילה, חברת בואינג. העסקה הזאת תצא לפועל אחרי אישור של משרד האוצר האמריקני, כך אישר הבוקר (ראשון) משרד התעופה האזרחי האירני אחרי דיווח שעלה בנושא בתקשורת האירנית. "מתוך 250 מטוסי הנוסעים האירנים, מוכרחים להחליף 230", אמר ראש משרד התעופה האירני עלי עבדזדה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בינתיים בואינג קיבלה אישור להציג את המטוסים שלה לחברת Iranair וחברות תעופה נוספות, במסגרת הניסיון לעמד בקצב המכירות של המתחרה Airbus, שמצליחה לשלוט בשוק התעופה בשנה האחרונה.

העסקה הגדולה ביותר בין חברה אמריקנית לבין אירן מאז הסרת הסנקציות

בתחילת החודש דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי אירן עומדת לקראת חתימת הסכם עם בואינג, עסקה ראשונה מאז המהפכה האסלאמית ב-1979. הסכם כזה, אם יושלם, יהיה בעל שווי פוטנציאלי של מיליארדי דולרים רבים לבואינג, למעשה זו תהיה העסקה הגדולה ביותר בין חברה אמריקנית לבין אירן מאז הסרת הסנקציות עליה. העסקה היא גם צעד חשוב בנרמול היחסים בין טהרן לוושינגטון אחרי עשורים של מתיחות.

עדיין - "שטן גדול ושטן קטן" | צילום:

בוושינגטון יש התנגדות חריפה לעסקה, בעיקר מצד גורמים רפובליקנים שמנסים להכשיל את ההסכם של בואינג עם אירן ומדגישים שעדיין יש סנקציות אמריקניות אחרות נגד אירן שאינן קשורות להסכם הגרעין, כמו תקנות שמגבילות סחר של בנקים בינלאומיים וחברות פיננסים רבות לנהל עסקים עם השוק האירני. גם דעתו של המנהיג הרוחני העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, שעדיין רואה בארה"ב "שטן גדול" לא נשמעה.