"מוות לבוגדים". מאייר וקוקס, ארכיון (צילום: skynews)
צילום: skynews

פרטים חדשים מחקירת הירי בחברת הפרלמנט בבריטניה: הגבר שנעצר אתמול (חמישי) בחשד שירה למוות בחברת מפלגת הלייבור ג'ו קוקס קנה בעבר ספרי הדרכה להכנת כלי נשק מקבוצה ניאו נאצית הפועלת בארצות הברית. על פי הדיווחים, תומאס מאייר בן ה-52, צעק לפני המעשה "בריטניה תחילה" - שמו של ארגון ימני קיצוני שמתנגד להגירה מוסלמית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח ב"גארדיאן" הבריטי, ארגון אמריקני העוקב אחר קבוצות גזעניות וארגוני שנאה פרסם קבלות המראות כיצד רכש החשוד, תומאס מאייר, את הספר שמדריך כיצד להכין אקדח בבית מידי ארגון הנקרא "National Alliance".

מאייר רכש, כבר מאז שנת 1990, ספרים בשווי 620 דולרים מידי הארגון, התומך בין היתר ביצירת מדינה לבנה ובגירוש יהודים. באחד הספרים ניתן היה ללמוד כיצד להכין כלי נשק מחומרים שניתן לקנות בחנויות "עשה זאת בעצמך". אחד הספרים שרכש מאייר הוא ספר שחולק בשנת 1942 לחברי המפלגה הנאצית בגרמניה.

אבל בכל רחבי הממלכה (צילום: רויטרס)
אבל בכל רחבי הממלכה | צילום: רויטרס

בנוסף לדיווחים על רכישת הספרים, קיימים גם דיווחים לפיהם מאייר מנוי על מגזין בדרום אפריקה היוצא לאור מטעם קבוצה התומכת באפרטהייד. המגזין, לדברי הקבוצה, המגזין "מתנגד לחברות רב-תרבותיות". על פי הדיווחים, מאייר מוגדר כמתבודד שסבל ממחלות נפש.

"איבדנו כוכבת גדולה"

כשבוע לפני ההצבעה על סוגיית ההישארות באיחוד האירופי - מתחזקת ההערכה שהרקע להתנקשות בקוקס אתמול בצפון הממלכה הוא פוליטי. בינתיים, הופסקו הקמפיינים של שני הצדדים וסידורי האבטחה של הפוליטיקאים נבחנים מחדש לקראת משאל העם ביום חמישי. המפלגה השמרנית לא תבקש לקיים בחירות חדשות במחוז שאותו ייצגה ג׳ו קוקס. דיוויד קמרון יבקר היום במקום שבו נרצחה.

הבוקר נודע כי בשבועות האחרונים קיבלה קוקס איומים על חייה - אך לא ברור האם יש להם קשר להתנקשות. קוקס, חברת מפלגת הלייבור, הייתה תומכת ידועה בהישארות של בריטניה באיחוד האירופי ותמכה בקליטת פליטים במדינה. 

חברת הפרלמנט שנרצחה (צילום: SkyNews)
"לב ענק". ג'ו קוקס | צילום: SkyNews

בכל רחבי המדינה התכנסו ההמונים לעצרות זיכרון על הירצחה של קוקס ותנחומים על ההתנקשות של קוקס נשלחו מרחבי העולם. ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון מסר: "אלה חדשות עצובות ואיומות. איבדנו כוכבת גדולה. הייתה חברת פרלמנט נמרצת עם חמלה ענקית, עם לב גדול, אנשים יהיו עצובים מאוד ממה שקרה".

זירת האירוע
זירת האירוע | צילום:

האירוע התרחש בבריסטול שבצפון אנגליה - שם נורתה ונדקרה קוקס על-ידי החשוד. היא פונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. כשעתיים לאחר האירוע התפרסמה ההודעה שלפיה הצוותים הרפואיים נאלצו לקבוע את מותה. "מותה של ג'ו קוקס הוא טרגדיה", צייץ ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, שהודיע גם שישעה את הקמפיין שהוא מנהל למען הישארות בריטניה באיחוד. "היא הייתה חברת פרלמנט מחויבת ואמפטית, המחשבות שלי איתה, עם בעלה ברנדן ועם שני ילדיה הקטנים".