נחשב לאיום קומוניסטי. מנדלה (צילום: AP)
נחשב לאיום קומוניסטי. מנדלה | צילום: AP

סוכן ביון אמריקני לשעבר חשף היום (ראשון) שארגון ה-CIA מילא תפקיד מרכזי במעצר של נלסון מדלה, מעצר שהוביל למאסרו של גיבור מתנגדי האפרטהייד בדרום אפריקה למשך 28 שנים. מנדלה נעצר על ידי משטרת דרום אפריקה והואשם בבגידה ובפעילות בלתי חוקית בארגון המחתרת ה-ANC.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בארה"ב, דונלד ריקארד, שהיה איש CIA ב-1962, עקב אחרי מנדלה אחרי שהוגדר כ"קומוניסט המסוכן ביותר בעולם". בתפקיד הכיסוי שלו, ריקארד כיהן כדיפלומט זוטר בקונסוליה האמריקנית בדרבן בעת מעצרו של מנדלה.

בריאיון שהעניק זמן קצר לפני מותו ב-30 במרס, סיפר ריקארד כי "היינו על הסף והבנו שהקמפיין של מנדלה חייב להיפסק. אני שמתי לזה סוף".

בתקשורת העולמית מדווחים על החשיפה כ"הטלת פצצה" שתוביל לדרישת הסברים מה-CIA, שייאלץ ככל הנראה להתוודות על מערכת היחסים שלו עם ממשלת האפרטהייד.

נלסון ריקארד - הסוכן שהצטער וסיפר
נלסון ריקארד - הסוכן שהצטער וסיפר | צילום:

כשנשאל ב-2012 על ידי הוול סטריט ג'ורנל על החלק שמילא במאבק בארגון ה-ANC, ריקארד אמר "זה לא נכון. אין דבר כזה". אבל לקראת מותו, ריקארד שינה את דעתו והחליט להתוודות על מעורבותו. הוא סיפר כי ידע שמנדלה היה מנהיג בזרוע הצבאית של ארגון ה-ANC, ושימש כנהג ככיסוי לתפקידו האמיתי. הסוכן הוסיף כי ב-CIA ידעו כי מנדלה מתכוון לנסוע מדרבן ליוהנסבורג. ריקארד המליץ למשטרת משטר האפרטהייד להציב מחסום על הכביש וכך המנהיג המיתולוגי נתפס.

בראיון ליוצר הסרטים הדוקומנטריים ג'ון ארווין, אמר ריקארד שהוא מצטער על חלקו במעצר של מי שהפך לנשיא דרום אפריקה ואחת הדמויות המזוהות ביותר עם המאבק לזכויות האזרח בעולם, אבל הסביר שהתפיסה באותו הזמן היא שמנדלה יקדם רעיונות קומוניסטים מהפכניים במדינה בימי המלחמה הקרה. ב-1990 פורסם לראשונה מפיו של סוכן לשעבר במשטר האפרטהייד שהביון האמריקני סיפק את הפרטים, אבל השבוע - זו הפעם הראשונה שבה אנו שומעים שאיש הארגון מודה במעורבות.