צפו בחלק מדבריו של פומפאו
המצעד בטהרן, היום | צילום: טוויטר

אירן מציגה את הנשק החדש מרוסיה: במצעד צבאי שנערך היום (ראשון) בבירה טהרן, חשפה אירן באופן רשמי חלקים ממערכת ה-S300. במצעד, בו לקחו חלק נציגים מכל ענפי הצבא האירני, צפה גם הנשיא חסן רוחאני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הצבא מגן על האינטרסים הלאומיים, הפוליטיים והגיאוגרפיים שלנו", אמר רוחאני במצעד. "המעצמות השחצניות ושכירי החרב שלהם באזור לא יכולים לפגוע ברפובליקה בשל חוזקו של הצבא שלנו".

רוחאני הוסיף כי אירן נהנית מיציבות וביטחון באזור בלתי יציב, בשל חוזקו של הצבא. עוד הוא טען כי הדיפלומטים במדינה והכוחות המזוינים מנסים להשיג את אותה מטרה: ביטחון לאומי.

המצעד נערך ביום בו מציינים באירן את המאבק בכוחות האמריקניים במפרץ הפרסי, ונועד כדי להציג בפני הציבור את ההישגים האחרונים של הצבא וגם את החידושים האחרונים. בשבוע שעבר פורסם כי רוסיה שלחה את המשלוח הראשון של טילי ההגנה האוויריים (ה-S300) לאירן - כך פרסם דובר משרד החוץ האירני, חוסיין ג'אבר אנסארי.

אירן הכריזה רשמית: מפרים את הסכם הגרעין
"מגנים על האינטרסים" | צילום: רויטרס, חדשות

אירן ממתינה כבר יותר משמונה שנים למערכת ההגנה האווירית המתקדמת מתוצרת רוסיה - מאז החתימה הראשונה של העסקה לאספקת הטילים, שלאחריה הוקפאה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביטל לפני מספר חודשים את ההחלטה להקפיא את אספקת הטילים בעקבות הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות לבין אירן.

בשנת 2007 חתמו שתי המדינות על חוזה לרכישת המערכת, בשווי 800 מיליון דולר, אבל בעקבות התנגדות תקיפה של ארה"ב וישראל, והסנקציות שהטיל האו"ם על אירן בשנת 2010, העסקה הוקפאה. בגופי הביטחון בישראל דואגים ליתרון האיכותי של צה"ל וחיל האוויר בעקבות המשלוח.