מאיימים בזחרה. פוטין, ארכיון (צילום: רויטרס)
מאיימים בזחרה. פוטין, ארכיון | צילום: רויטרס

אחרי שביום שבת איימה ארה"ב להציב כוחות צבאיים גדולים במזרח אירופה, בכיר במשרד ההגנה הרוסי אומר היום (שני) כי "לרוסיה לא תיוותר כל אפשרות אחרת מלבד לתגבר את כוחותיה במזרח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

צעד כזה מצד ארה"ב, אמר הגנרל יורי יאקובוב, "הוא הצעד האגרסיבי ביותר שיכולים לבצע נאט"ו והפנטגון מאז המלחמה הקרה". דובר הקרמלין סירב להתייחס לדברים, ואמר כי יגיב רק להצהרה רשמית מצד ארה"ב.

בצעד שנראה חסר תקדים בהיקפו, צפויה ארצות הברית לפרוש אלפי חיילים ואמצעי לחימה במדינות הבלטיות - ליטא, לטביה ואסטוניה, וביעדים נוספים במזרח אירופה - זאת על מנת לעצור את ההשתלטות הרוסית על שטחים במזרח היבשת, כך דיווח ה"ניו יורק טיימס" ביום שבת.

על פי הדיווח, הפנטגון הגיש הצעה לממשל האמריקני הכוללת שליחת 5,000 חיילים לאזור, יחד עם טנקים וכלי נשק מתקדמים במטרה לשלוח מסר חד משמעי לרוסיה, שתחדל ממסעות ההשתלטות שלה במזרח היבשת. רוסיה השתלטה לפני כשנה על חצי האי קרים ועל שטחים נוספים באוקראינה - ועדיין מנהלת מלחמה באזור, על אף הפסקת האש שנכנסה לכאורה לתוקף.

במידה וההצעה תאושר, מדובר בפעם הראשונה מאז ימי המלחמה הקרה שארצות הברית תשלח כוחות בכמות כזו לאירופה בכלל ולמדינות הבלטיות בפרט - חברות חדשות בברית נאט"ו שבעבר היו חלק מברית המועצות.
התכנית - מסר חד משמעי ונחרץ לפוטין ולרוסיה.

אובמה (צילום: חדשות 2)
צעד חסר תקדים. אובמה, ארכיון | צילום: חדשות 2

התכנית נועדה לשלוח מסר ברור לנשיא פוטין לפיו ארצות הברית תעמוד לצד כל ידידותיה באירופה ותגן עליהן מפני התוקפנות הרוסית ויצרי ההשתלטות של מוסקבה על שטחים שבעבר היו בשליטתה. "זה צעד בעל משמעות גדולה שמשקף שינוי דרסטי במדיניות האמריקנית באזור", אמר מי ששימש כמפקד ברית נאט"ו, האדמירל ג'יימס סטוורידיס.

כמות החיילים שמבקשת ארה"ב לשנע לאזור דומה לזו שנשלחו לכוויית ב-1990 לאחר שעירק פלשה אליה. שנה לאחר שליחת החיילים האמריקנים לאזור, העירקים הסיגו את כוחותיהם מהאזור.

על ההצעה המהפכנית לעבור את אישור הפנטגון, משרד ההגנה האמריקני והבית הלבן. לבד מכך, קיים גם חשש שאם תעבור - רוסיה תפתח בפעולות נקם יזומות כלפי המדינות אליהן וושינגטון מתכננת לשלוח את אלפי החיילים והציוד הצבאי המשוכלל.