מהומות ענק פרצו בלילה (שלישי) בבולטימור, ארצות הברית, בעקבות מותו של צעיר אפרו-אמריקני בן 25 ששהה במעצר. אלפי מתפרעים שדדו חנויות, העלו בניינים באש וגרמו לפציעתם של כ-15 שוטרים במהומות שהחלו לאחר הלווייתו של הצעיר. ראש העיר סטפני רולינגס-בלייק אמרה כי המשטרה איבדה את השליטה על חלקים בעיר וביקשה סיוע מהצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתום שעה של כאוס פשטו השוטרים על רחובות בולטימור והחלו לרסס גז מדמיע לעבר המתפרעים, שפשטו על חנויות, בתי מרקחת ומרכז קניות ובזזו אותם, בשעה שמסוקי משטרה תיעדו מלמעלה את המתרחש. בעקבות האירועים בוטל משחק הבייסבול של קבוצת בולטימור אוריולס שתוכנן להיערך בעיר. כמו כן, הלימודים בבתי הספר בוטלו, בתי עסק נסגרו ותנועת הרכבות הופסקה.

חשש כי פסק הדין יוציא אלפים לרחובות. ארכ (צילום: רויטרס)
המהומות בבולטימור, אתמול | צילום: רויטרס

"ההתפרעויות פרצו כיוון שלאזרחים נמאס שהמשטרה הורגת צעירים שחורים ללא כל סיבה" סיפר מפגין. משפחתו של פרדי גריי קראה לתושבי בולטימור להפגין איפוק ולא להיגרר לאלימות. מנהיגי הקהילה האפרו אמריקנית בעיר אף יצאו לרחובות עם פרוץ המהומות במטרה למנוע חיכוכים בין המפגינים לכוחות המשטרה.

בולטימור, על אם הדרך בין פילדלפיה לוושינגטון, היא אחת הערים החשובות בחוף המזרחי של ארצות הברית והיא ממוקמת באזור המאוכלס ביותר במדינה. המהומות החלו ברחובות הסמוכים לבית העלמין בו התקיימה הלווייתו של הצעיר, פרדי גריי, והתפשטו במהרה עד שכיסו תוך זמן קצר את מרבית חלקה המערבי של העיר. מושל מדינת מרילנד לארי הוגן הכריז על מצב חירום בעקבות המהומות שפרצו בעיר, והורה על הפעלתן המיידית של יחידות המשמר הלאומי על מנת שיסייעו בהשתלטות על המהומות.

המהומות בבולטימור בשנה שעברה. ארכיון (צילום: רויטרס)
המהומות בבולטימור, אתמול | צילום: רויטרס

לא פחות מ-5,000 שוטרים וחיילים הוזעקו לעיר לבקשת הרשויות. רולינגס-בלייק כינתה את המתפרעים "בריונים" והודיעה על החלת עוצר לילי בעיר למשך שבוע. מותו של גריי שאירע לפני כעשרה ימים הצית מחדש את הדיון הציבורי במדינה בנוגע לאלימות המשטרתית נגד אפרו אמריקנים, בעקבות סדרה של אירועים שבהם מצאו את מותם חפים מפשע.

האירועים הלילה בבולטימור מגיעים אחרי שנה במיוחד ליחסים בין הקהילה השחורה לרשויות אכיפת החוק בארצות הברית. בקיץ האחרון פרצו מהומות בעיר פרגוסון שבמיזורי בעקבות הרג של צעיר שחור לא חמוש בידי שוטר לבן. המהומות לא הסתיימו שם, ובעקבות מקרים דומים אירעו הפגנות אלימות של שחורים גם בפיניקס, לוס אנג'לס וניו יורק. רק לפני שלושה שבועות תועד שוטר לבן יורה שמונה כדורים בגבו של שחור לא חמוש - וכל זאת בגלל שאחת מהנורות ברכבו לא פעלה כראוי.