רגע לפני שהכריזה הלילה (ראשון) הילרי קלינטון על מועמדותה לנשיאות ארה"ב, סיפק ידידה הקרוב, איש העסקים היהודי חיים סבן, קווים לדמותה והסביר מדוע אין מעומד מתאים ממנה למינוי הבכיר ביותר בעולם החופשי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות ההפסד שנחלה בשנת 2008 בבחירות המקדימות לנציגות המפלגה הדמוקרטית במירוץ לנשיאות, טוענים היום מקורביה כי הניסיון הרב שצברה לאורך שנותיה בשירות הממשל האמריקני מקנה לה יתרון מכריע בבחירות הקרובות.

"בעומק לבה היא משרתת ציבור", אמר בריאיון לחדשות 2 מקורבה סבן. "מהיום הראשון שבו סיימה את בית הספר למשפטים היא עבדה כאשת ציבור. זה מה שיש לה בנשמה וזה לא צריך להפתיע את אף אחד שהיא בסוף החליטה לרוץ".

כל מה שצריך לדעת על קלינטון - בדקה (צילום: רויטרס)
החברה. הילרי קלינטון | צילום: רויטרס

אם תיבחר לנציגת המפלגה ולאחר מכן תקצור הצלחה גם בבחירות, צפויה קלינטון להפוך לנשיאה הראשונה בתולדות ארצות הברית. עובדה שחלק מציבור הבוחרים האמריקני עדיין אינו בשל לקבל. "לא צריך להתעכב על סוגיות שמפרידות בין נשים לגברים", אמר סבן. "עובדת היותה אישה אינה פלוס או מינוס. השאלה היא מה היא בתור בנאדם ומה הכישורים שלה להיות נשיאה, ואלה מדברים בעד עצמם".

מדיניותה העקבית בסוגיות הנוגעות לסכסוך במזרח התיכון כבר הגדירו אותה כידידת אמת של ישראל. עם זאת, בכל הזדמנות שבה נדרשה לכך, לא חסכה קלינטון בביקורת – הלעתים נוקבת – שיש לה כלפי נתניהו. "ליחסים שלה עם נתניהו היו עליות ומורדות ואני חושב שהם יסתדרו בסדר גמור כשהיא תהיה הנשיאה הבאה של ארה"ב", מסביר סבן. "היא תהיה נשיאה מצוינת לארה"ב, לישראל בפרט, ולעולם בכלל. אחרי 8 שנים שבהן הייתה יועצת לנשיא מאוד מצליח, ושנות פעילותה הממושכות בסנאט, אין אף מועמד שיכול להתקרב לרמת היכולות והניסיון שלה".