אבו מאזן והאפיפיור, לפני שבועיים (צילום: רויטרס)
אבו מאזן והאפיפיור, לפני שבועיים | צילום: רויטרס

לא היה מלאך ולא היה שלום: האפיפיור פרנציסקוס הבהיר היום (חמישי) כי לא כינה את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם האחרונה "מלאך של שלום", אלא אמר לו באיטלקית שהוא עוד מאמין שבעתיד הוא יוכל להיות מלאך של שלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרנציסקוס כתב את הדברים לעיתונאי הנריקה צימרמן ולרב דויד סקורזה, שני האישים שהיו עימו בקשר ומיודדים איתו מאוד. השניים פנו אליו בעקבות פגישה שהתקיימה בין האפיפיור לאבו מאזן זמן קצר לאחר הסכם סחר שבו הכירה בפועל הוותיקן בפלסטינים כמדינה.

האפיפיור כתב בהודעת דואר אלקטרוני שנשלחה לשני האישים כי "מי שלא מקבל את העם היהודי ולא מקבל את מדינת ישראל, שלה יש זכות להתקיים, מגלה אנטישמיות". ייתכן שבדברים אלה הוא רומז לחלק מהעמדות הננקטות על ידי גורמים בכירים ברשות הפלסטינית. צימרמן צייץ על כך בחשבון הטוויטר שלו.

לא כינה אותו "מלאך של שלום" (צילום: רויטרס)
לא כינה אותו "מלאך של שלום" | צילום: רויטרס

במפגש בין השניים לפני כשבועיים, הונף הדגל הפלסטיני לראשונה בוותיקן, ימים ספורים לאחר שקראו להכיר במדינה פלסטינית, בהחלטה שגררה ביקורת מצד ישראל. על פי התקשורת האיטלקית, השניים קיימו בשעות הבוקר שיחה בת 20 דקות שהוגדרה כידידותית עד מאוד. השניים החליפו חיבוקים ונשיקות, אבו-מאזן אף החמיא למארחו כשאמר כי הוא "נראה צעיר מאשר חשב". יו"ר הרשות העניק לאפיפיור מתנה - חרוזי תפילה, והאחרון השיב לו במדליה ובספר תפילה.

בחודש שעבר תמך נציג הכס הקדוש בארץ הקודש, הארכיבישוף ברנרדיטו אוזה, בחידוש המגעים בין ישראל והפלסטינים לפתרון שתי המדינות. "לישראל יש לגיטימציה לדאוג לביטחונה", אמר הארכיבישוף, "אבל הביטחון יגיע, לא בעזרת בידודה משכנותיה, אלא מהפיכתה לחלק מהן, בעזרת משא ומתן לשלום עם הפלסטינים על בסיס שתי מדינות לשני עמים".