ארכיון (צילום: רויטרס)
מחדל: צבא ארה"ב שלח אנתרקס | צילום: רויטרס

מחדל חמור בארצות הברית: הצבא האמריקני שלח השבוע בשוגג דגימות חיות של חיידק האנתרקס (גחלת) למעבדה פרטית במרילנד - כך חשפה אתמול (רביעי) רשת CNN. בארצות הברית חוששים שדגימות חיות נוספות נשלחו למעבדות אחרות במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפנות בוקר (חמישי) הועלה חשש נוסף כי דגימות חיות של החיידק נשלחו לבסיס חיל האוויר האמריקני בדרום קוריאה ו-22 אנשי צוות החלו לקבל טיפול תרופתי מונע. הצבא השמיד את הדגימות החיות ועד כה לא נראו סימנים של הדבקה ממשית.

דגימות של חיידק האנתרקס אמורות להישלח מתות במסגרת תכניות מחקר בתחום. מחקירה ראשונית עולה כי הדגימה נשלחה ככל הנראה ממעבדה צבאית ביוטה שבארצות הברית.

המרכז האמריקני לבקרת ומניעת מחלות (CDC) פתח בחקירה רשמית של התקרית החמורה בשיתוף פעולה עם משרד ההגנה במדינה. "אנו פועלים לחקור את כל המעבדות שקיבלו את הדגימה", אמר דובר ה-CDC.

בפנטגון אישרו כי נפתחה חקירה בנושא אך הדגישו כי לא נשקפת סכנה לבריאות הציבור. עם זאת, על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, ארבעה בני אדם נוטלים תרופות במסגרת טיפול מנע בעקבות החשיפה לחיידק הקטלני. ממידע ראשוני עולה כי המשלוח הנגוע נעשה במסגרת מחקר שנועד לפתח כלי אבחון חדשים לזיהוי איומים ביולוגיים.

תזכורת: מתקפת האנתרקס ב-2001

בספטמבר 2001, כשבוע לאחר מתקפת הטרור של אל קעידה בניו יורק ובוושינגטון, נשלחו למספר כלי תקשורת מעטפות שהחילו אנתרקס. כשלושה שבועות לאחר מכן נשלחו שתי מעטפות נגועות לסנאטורים דמוקרטים בארצות הברית.

לפחות 22 בני אדם נדבקו באנתרקס באותה תקופה וחמישה מהם מתו. בפברואר 2010 הודיע ה-FBI רשמית על סגירת תיק החקירה בנושא, לאחר שנקבע כי מדען בצבא האמריקני הוא ששלח את המעטפות הנגועות. זמן קצר לאחר שנודע לו כי צפוי להיות מוגש נגדו כתב אישום, התאבד המדען.