רפובליקני נוסף מצטרף למירוץ לנשיאות: טייקון הנדל"ן המיליארדר דונלד טראמפ הכריז הבוקר (שלישי) על מועמדותו לנשיאות ארה"ב בבחירות 2016. "ארצנו זקוקה למנהיג דגול באמת, והיא זקוקה לו עכשיו", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתום תקופה ארוכה של שמועות על תכניותיו הפוליטיות, שם היום איש העסקים האמריקני קץ לספקולציות והכריז רשמית על התמודדותו בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית.

"גבירותי ורבותי, אני מכריז רשמית על התמודדותי על תפקיד נשיא ארצות הברית, אנחנו הולכים להפוך את המדינה שלנו לגדולה שוב!", אמר טראמפ בפתח נאום ההכרזה שנשא בניו יורק. "ארצנו זקוקה למנהיג דגול אמיתי – והיא זקוקה לו עכשיו. אנו זקוקים למנהיג שכתב את הספר 'אמנות העסקים'".

"ארצנו נמצאת בצרה רצינית"

בהמשך דבריו מתח טראמפ ביקורת מרומזת על הנשיא המכהן אובמה ועל הנתח שתופסת ארצות הברית בזירת הסחר העולמית. "ארצנו נמצאת בצרה רצינית", פסק טראמפ. "אין לנו עוד ניצחונות. היו לנו בעבר, אבל כיום אין לנו אותם. מתי לאחרונה מישהו ראה אותנו מנצחים – למשל את סין – בסחר חליפין? אני מנצח את סין כל הזמן. כל הזמן".

בנוסף קרא טראמפ תיגר על מי שצפויים להתמודד מולו על המשרה החזקה ביותר בעולם החופשי. "הם לעולם לא ישיבו את אמריקה לגדולתה", אמר. "אין להם אפילו סיכוי. הם נשלטים לחלוטין בידי לוביסטים, תורמים ושאר בעלי אינטרסים".

חרף נאומו המלהיב התקבלה הכרזתו של האיש העסקים בספקנות לא מבוטלת במגזר הפוליטי, זאת על רקע הכרזות דומות שבהן יצא בעבר – ואז חזר בו. עם זאת, הפעם נקט טראמפ במספר צעדים שעשויים להעיד כל רצינות כוונתיו, בהם הקמת צוות ניהול לקמפיין הבחירות, הרכבת ועדה לגיוס כספים לצורך פוליטי וכן קביעת תכניות לפירוט הצהרת ההון שלו.