בני משפחות מלוכה מרחבי אירופה, מדינאים, חיילים ואזרחים סקרנים השתתפו היום (חמישי) בטקסים לציון 200 שנה לקרב שנערך ב-18 ביוני 1815 - קרב ווטרלו, קו פרשת המים בהיסטוריה של אירופה. הקרב המפורסם סימן את סוף שלטונה של צרפת והקיסר נפוליאון ביבשת ותחילת השליטה הבריטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הטקס המרכזי הוביל המלך הבלגי פיליפ והשתתפו בו אלפי אורחים שנאספו תחת אנדרטת "הר האריות", שניצבת באתר הקרב. ראש הממשלה הבלגי צ'ארלס מישל אמר כי "האויבים של אתמול הפכו היום לבעלי ברית נאמנים".

צאצאים של המנהיגים הצבאיים העליונים של הקרב לחצו ידיים באתר שבו אבותיהם ירו והפגיזו בתותחים זה את זה.

יותר מ -10,000 חיילים מתו בקרב שנמשך קצת יותר מחצי יום בין החיילים הצרפתיים לקואליציה הבינלאומית בהנהגת הדוכס הבריטי מוולינגטון. בקרב שסיים את תקופת שלטונו של הקיסר נפוליאון, הוא יצא עם צבא עצום של 72,000 חיילים כדי להתמודד נגד הכוחות הבריטים, ההולנדים והבלגים - 68,000 חיילים בסך הכול.

שחזור קרב ווטרלו , בלגיה השבוע (צילום: רויטרס)
שחזור קרב ווטרלו , בלגיה השבוע | צילום: רויטרס

במשך רוב היום תקף נפוליאון את הכוחות הבריטים המבוצרים, שבקושי הדפו את צבאו של נפוליאון שנחשב לצבא המאומן והמצויד ביותר באותה התקופה. בשעות אחר הצהריים של אותו היום כבר נראה שנפוליאון מצליח לנצח ולשבור את קו ההגנה הבריטי. אבל אז הגיע לשדה הקרב צבא פרוסי של 45,000 חיילים, בפיקודו של מרשל פון בליכר, ופתח מול נפוליאון חזית נוספת שהכריעה את הלחימה. ארבעה ימים אחרי הקרב, נפוליאון התפטר ויצא לגלות.

טקס נוסף נערך בכנסיית סנט פול - מקום קבורתו של הדוכס מוולינגטון - בהשתתפות משפחת המלוכה הבריטית. "יום השנה הזה הוא משמעותי, הקרב הזה שינה את ההיסטוריה", אמר מפקד טייסת בדימוס, רס"מ טוני גריי בן ה-76. "לו היינו מפסידים, כנראה היינו מדברים עכשיו צרפתית". גם במתקני נאט"ו בקאבול בירת אפגניסטן ציינו את אחד הקרבות המפורסמים ביותר בהיסטוריה.