משפחות הפונדקאות בנפאל: בין מאות הישראלים הנמצאים בנפאל גם כמה עשרות ששוהים בבירה קטמנדו לצורך הליך פונדקאות. הבוקר מצאו עצמם ההורים וילדיהם, תינוקות בני יומם, כשהם ללא קורת גג בעקבות רעידת האדמה העזה. 10 תינוקות והוריהם פונו לחצר השגרירות הישראלית בעיר, ובישראל שוקלים בשלב זה להעביר את כל התינוקות וההורים באמצעות מסוק לבית חולים בהודו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חלק מהתינוקות פגים ובמצב בריאותי לא כל כך טוב ולכן מבחינתנו זה בראש סדר העדיפויות", אמר נחשון. "אנו שוקלים לשלוח מסוק מהודו לקטמנדו כך שנוכל לקחת את כל הקבוצה ולהביא את הילדים לבית חולים בהקדם האפשרי כדי שיקבלו את הטיפול הנאות".

מוקדם יותר הורה שר הפנים גלעד ארדן לאפשר לכל התינוקות להגיע עם הוריהם לישראל ולדחות את יתר התהליכים הפורמליים עד לשובם. מלשכת שר הפנים נמסר כי ארדן מלווה את הנושא באופן אישי, ונמצא בקשר עם חלק מההורים בשעות האחרונות.

ההרס בעקבות הרעידה בנפאל, היום
ההרס בעקבות הרעידה בנפאל, היום | צילום: רויטרס

"ניצלנו, אבל אנחנו חייבים עזרה. אנחנו עדיין בשטח פתוח, עשר משפחות ישראליות עם ילדים ותינוקות בני יומם. אנחנו לא יכולים לחזור לחדרים ולדירות במלון מחשש להתמוטטות. אני יודע שנעשים מאמצים אבל אין לי מושג איך אנחנו שורדים את הלילה הזה", כתב בשעות הצהריים אלון מיכאלי-מוליאן, אחד הישראלים שנמצאים בנפאל.

משרד החוץ נערך לרכז את ההורים כדי לסייע להם על פי הצורך, ולהעביר אותם לישראל מיד לכשייפתח נמל התעופה בקטמנדו שנסגר בעקבות רעידת האדמה. בשעות אלו מנסים לאתר את כל ההורים ולהעביר אותם לשגרירות על מנת שיוכלו להעביר את הלילה תחת מחסה, ובהמשך הם יוכלו להגיע באופן מסודר לישראל - כשייפתח מחדש נמל התעופה בעיר.

"אנחנו במחנה מאולתר, לא יודעים מה לעשות"

דורון ממט, מנכ"ל תמוז פונדקאות, אמר לחדשות 2 Online כי עשרות ישראלים שנמצאים בקטמנדו לצורך הליך פונדקאות כבר יצרו קשר והם מוכנים לחזור לישראל בהתרעה מיידית. "אנחנו בקשר עם כולם, הבעיה הקריטית כרגע זו תינוקת אחת שפונתה מבית החולים החוצה בגלל רעידת האדמה, ועכשיו היא צריכה בלון חמצן בדחיפות. כל יתר ההורים הישראלים נמצאים עם התינוקות שלהם מחוץ למלונות. מדובר בסך הכל ב-10-15 תינוקות".

אין תמונה

בין הישראלים שנמצאים בקטמנדו במסגרת הליך הפונדקאות, נמצא גם אוהד חיטמן. "יש פה כאוס מוחלט, אנחנו די בלחץ", אמר בן זוגו, רן הרוש, לחדשות 2 Online. "אנחנו נמצאים באיזשהו מחנה מאולתר. הכל פה בלאגן".

"אנחנו עם תאומים פגים, התינוקת שלנו שוקלת 1.700 קילו. יש לנו כמה פחיות לכל התינוקות פה, יש לנו אוכל רק לכמה שעות ואנחנו לא יודעים מה לעשות. זה כאוס מוחלט, לא יצרו אתנו קשר מהשגרירות. זה פשוט טירוף מה שהולך פה".